Birlikten kuvvet doğar

Penye toptancısının zorluk içinde olduğunu dile getiren Taci Çakırbay, "Güçlü beraberlikler sorunları ortadan kaldırır" dedi

Birlikten kuvvet doğar
İzmir'de 1991 yılından bu yana penye kumaş sektöründe faaliyet gösteren Çakırlar Tekstil Genel Müdürü Taci Çakırbay, şirketlerine gelen müşterilerinin işlerinin bozuk olduğunu, ödemelerini yapmakta zorlandıklarını söyledi. Doların yükselişi, ipliği dolarla alan tekstil fabrikalarını sıkıntıya soktuğunu dile getiren Çakırbay, "Euro ile satış yapan bazı firmalar doların euroya yaklaşmasıyla destek gören inşaat sektörüne geçiş yapmayı düşünüyorlar. Türkiye'nin üretime verilen önemle; desteklenen sanayicilere daha da güçleneceğini unutmamalıyız. Bir çok penye toptancısı da yükselen kumaş fiyatları ve stoklarından satış yapamadıklarından dolayı iş değişikliği yapmayı düşünüyorlar. Herkesin bildiği işi yapması, krizlerde daha sağlam ayakta kalmalarına güçlü beraberlikler oluşturulup birbirlerine destek vererek penye kumaş toptancılarının ayaklarının daha sağlam basacağına inanıyoruz. Biz Çakırlar Tekstil olarak elimizden gelen her desteği ve imkanı müşterilerimize sunuyoruz" diye konuştu. Tekstil sanayicilerinin yaşadıkları sorunların pazar tezgahlarındaki fiyatlara kadar yansıdığı unutulmaması gerektiğini belirten Çakırbay, "Sanayicilere daha fazla verilmesi gereken destekler ile ülkemizdeki işsizlik sorunundan sektördeki durgunluğa kadar bir çok konuda çözüm aşamalarına gelineceğine inanıyoruz. Böylelikle sektörümüzde hem herkes bir altındakine yüklenmemiş olur. Hem de insanlar daha da ucuza giyinebilirler" dedi.

EKSPERTİZ HİZMETİ
İç piyasayı bilmeyen bazı tekstil fabrikaları yetkililerinin toptancılar çağırıp değerini bilmediği artan ikinci kalite penye hurda kumaşlarının "fiyatını siz söyleyin" demelerini üzüntüyle karşıladıklarını vurgulayan Çakırbay, "Sektördeki bu eksikliği fark ettikten sonra arzu edildiğinde Çakırlar Tekstil olarak ekspertizlik hizmeti vermeye karar verdik. Vatandaşların güven duyulan firmamızla çalışma ayrıcalığını yaşamalarını isteriz. Yaptığımız işte insanlara daha ucuza giyinebildiklerini sağladığımız için mutluluk duymaktayız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN