Bayındır'a soğuk duş!

BTO Yönetim Kurulu Üyesi Haldun Özgül, Büyükşehir'in Bayındır'a söz verdiği dev bölge şantiyesi ve mezbahayı Tire yakınlarına kurmak istemesinin, ilçede hayal kırıklığı ile karşılandığını söyledi

Bayındır'a soğuk duş!
Bayındır Ticaret Odası (BTO) Yönetim Kurulu üyesi işadamı Haldun Özgül, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Bayındır'a dev bölge şantiyesi ile bölge mezbahası kuracağı müjdesi ile adeta havalara uçan ilçe halkının sevincinin kursağında kaldığını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun açıklamalarıyla umutlanan Bayındırlıların, söz konusu iki tesisinde ilçeye toplam 11.5 km. uzaklıktaki Zeytinova mahallesi yakınlarında bulunan Çatal'a kurulmasının planlandığını öğrenince hayal kırıklığı yaşadığını ifade eden Özgül, "Yıllardır özlemle beklediğimiz yatırımların ilçe merkezine yapılması daha gerçekçi olacaktı. Dev bölge şantiyesi ile bölge mezbahasının, İzmir'in güney aksı olan Bayındır, Torbalı, Tire, Ödemiş, Kiraz ve Beydağ ilçelerine de hizmet vermesi planlanıyor. 2004 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlıyız. Yıllardır beklediğimiz yatırımlar tam ilçeye geliyor derken, iki tesisin de Zeytinova mahallesine kurulmak istendiğini öğrenince çok üzüldük. Ne yazık ki, her iki tesis de Bayındır ekonomisine katkı sağlamaktan çok uzak kalacaklar" diye konuştu.

"BİZE KATKISI OLMAZ"
Söz konusu tesislerin Bayındır ilçe sınırları içinde olmasına rağmen, coğrafi konumları nedeniyle Tire ilçesine daha yakın olacağının altını çizen Özgül, "Olayın bir de çevre boyutu var. Şantiye ve mezbahanın arıtma tesislerine uzak olması büyük handikap. Arıtma olmadan kurulacak tesisler Zeytinova'ya çevre kirliliği açısından zarar verebilir. Bu tesislerin ısrarla Çatal'a kurulmasının bir başka nedeni ise Bayındır Belediyesi'nin Zeytinova'da arazisinin bulunduğu ve bu araziyi İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne satıp, gelir elde etmek istemesi olarak gösteriliyor. Oysa ki, Bergama'da kurulacak benzer şantiye için ilçe merkezine yakın 170 bin dönümlük yerin kamulaştırılacağı açıklanmıştı. Bayındırlılar olarak, tıpkı Bergama örneğinde olduğu gibi merkeze yakın bir yerde şantiyenin ve mezbahanın kurulmasını Kocaoğlu'ndan talep ediyoruz. Aksi taktirde, Zeytinova mahallesine kurulacak şantiye ve mezbahanın Bayındır'a ne kadar katkı sağlayacağını ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN