CHP'li başkana suç duyurusu

Karabağlar Rekreasyon Alanı'ndaki heykelleri yapan heykeltıraş Ragıp Çiçen, eski CHP'li başkan Sıtkı Kürüm hakkında 'görevi kötüye kullanmaktan' suç duyurusunda bulundu

CHP'li başkana suç duyurusu
Karabağlar Rekreasyon Alanı'ndaki devasa Nasreddin Hoca ile diğer sanatsal heykelleri, tematik oyun alanları projesini hayata geçiren heykeltıraş Ragıp Çiçen, 'görevi kötüye kullanma' suçundan eski Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılığa verdiği dilekçede, Kürüm'ün kendisinden borç olarak aldığı 1 milyon 500 bin geri ödemediğini anlatan Çiçen, "Sıtkı Kürüm bu borcu benden aldığında Karabağlar Belediye Başkanı'ydı. Belediye adına üstlenmiş olduğum proje nedeniyle makamını kullanmak suretiyle ve sözleşmeyi iptal edeceğini söyleyerek şahsi olarak 1 milyon 500 bin lira borç aldı. Bu parayı geri ödemedi. Bu nedenle görevini kötüye kullandığı kanaatindeyim" ifadelerini kullandı. Karabağlar Belediyesi Uzundere Rekreasyon Alanı'nda yer alacak sanatsal yapılar ve tematik oyun alanları için heykeltıraş Ragıp Çiçen ile yaklaşık 3 sene önce sözleşme imzaladı. Temeli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından atılan ve 10 ayda bitirilmesi hedeflenen proje yaşanan gecikmeler ve yaşanan tartışmalarla akıllarda kaldı. Rekreasyon alanının açılışı aradan 29 ay geçmesine rağmen bitirilemedi. Sıtkı Kürüm, Karabağlar Belediye Başkanı olduğu dönemde Ragıp Çiçen'den 1 milyon 500 bin lira kişisel olarak borç para aldı. Kürüm bugüne kadar borcu ödemedi. Proje aşamasında yaşadığı sıkıntılar nedeniyle heykeltıraş Çiçen 2 kez kalp krizi geçirdi. Çiçen parasını geri alamadığı için Sıtkı Kürüm hakkında suç duyurusunda bulundu.

İKİ KEZ SORUN YAŞADIM
Çiçen, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: "Karabağlar Rekreasyon Alanı yapım işine başladıktan sonra o dönemde Karabağlar Belediye Başkanı olan Sıtkı Kürüm ile birçok sorun yaşadım. İki kez işi bırakma aşamasına geldim. Kendisi benim isteklerimi kabul ettiğini, 'Hiç kimse senden tek kuruş rüşvet isteyemez. Söz veriyorum' şeklinde taahhütte bulunduğu için rahatladım işe devam ettim. Bir süre sonra Sıtkı Kürüm şahsi ihtiyaçları için Başkan Yardımcısı Hulusi Şen'e göndererek 1 milyon 500 bin lira borç para istetti. Ben de Hulusi Şen'e 'Gücüm yok. Veremem' dedim. Ertesi gün Hulusi Şen tekrar gelerek 'Başkan Bey bu adamın bana borç verecek 1.5 milyonu yoksa bu işi zaten bitiremeyecek demektir. Bu nedenle projeyi iptal edip sözleşmeyi feshedeceğim. Bari parayı 3 taksitle versin' dedi. Ben de Hulusi Bey'in bu sözü üzerine olayın ciddiyetini anladım ve kabul ettim. Başkan bu parayı 8 ay sonra bana geri ödeneceğini bildirdi. Başkandan karşılığında çek ve senet verilmesini istedim. Ancak verilmedi. 2013 Mart ayının ortalarında şu an CHP İzmir İl Başkanı olan Bedri Serter'i İstanbul'a gönderdi. 500 bin liralık ilk taksidi ona elden verdim. 2 taksidi 2013 Nisan ayı başlarında şirketimde görevli Serdar Demirbaş aracılığıyla Sıtkı Kürüm'ün makamında çanta içinde kendisine elden ödendi. 2. taksit ödenirken Başkan Yardımcısı Hulusi Şen de oradaymış. 3. taksidi 2013 mayıs başında Karabağlar'daki makamında elden Sıtkı Kürüm'ün kendisine verdim."

BANA "SEN BU PARAYI UNUT" DEDİLER...
2014 Şubat ayı sonlarında Sıtkı Kürüm ile ciddi tartışma yaşadıklarını belirten Çiçen, şöyle devam etti, "Ben sinirlenerek basın toplantısı yapıp kendisini rezil edeceğimi söyledim. Bunun üzerine, 'Sen bu parayı unut. Senin paran hiç oldu' dedi. Ben de kendisine 'ne yani borç verdiğim para rüşvete mi dönüştü?' dedim. Başkan bana 'Rüşvet diyorsan rüşvet olsun. Sen bu kararlar belediye meclisinden nasıl geçiyor zannediyorsun. Ben o paraların tamamını meclis üyelerine ve encümendekilere yedirdim' diye söyledi. Ben de bunun üzerine küfürlü konuştum ayrıldım. Belediye adına üstlenmiş olduğum proje nedeniyle makamını kullanmak suretiyle ve sözleşmeyi iptal edeceğini söyleyerek şahsi olarak 1 milyon 500 bin lira borç aldı. Bu parayı geri ödemedi. Bu nedenle görevini kötüye kullandığı kanaatindeyim. Hakkında şikayetçiyim."
BİZE ULAŞIN