Trafik sigortasız sakın yola çıkmayın

Dokuz günlük tatille birlikte kazalar açısından riskli günler başladı. Uzmanlar araçlara trafik sigortası yaptırılmadan seyahate çıkmanın sakıncalarına dikkat çekti

Trafik sigortasız sakın yola çıkmayın
  1. Haberler
  2. Egeli Sabah
Cuma 19.09.2015 ABONE OL
Yaşar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Aktüerya Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Banu Özgürel, Türkiye'de yılda 1 milyonun üzerinde trafik kazası meydana geldiğini, bu kazalarda binlerce kişinin yaşamını yitirdiğini, on binlerce kişinin de yaralandığını, kazaların, yıllık 4 milyar dolar zarara yol açtığını bildirdi. Trafikteki 19 milyon 407 bin 326 aracın yüzde 19'unun zorunlu trafik sigortası poliçesinin olmadığın vurgulayan Özgürel, "Trafik sigortası, kazalar nedeniyle yaşanan can kayıplarında geride kalanlara, sakat kalanlara üst limiti 290 bin liraya kadar tazminat ödüyor ve yaralananların tedavi masrafları için de bir güvence oluşturuyor. Sigorta olmadığında bu miktar, kusurlu sürücünün cebinden çıkıyor. Oysa ortalama 424 lira ödeyerek tazminat ödeme riskinden kurtulabilmek mümkün" dedi.

KÜLFETTEN KORUYOR

2014'te Türkiye'nin karayolu ağında toplam 1 milyon 199 bin 10 adet trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 1 milyon 30 bin 498 adedi maddi hasarlı 168 bin 512 adedi ise ölümlü yaralanmalı trafik kazası oldu. Trafik kazalarında 3 bin 524 kişi hayatını kaybederken 285 bin 59 kişi yaralandı. Ağustos yüzde 10,8 pay ile en fazla kazanın meydana geldiği ay olurken şubat yüzde 6 ile en az kazanın meydana geldiği ay. 2015 yılında da kazalar hız kesmedi. ilk 7 ayda meydana gelen yaklaşık 100 bin yaralamalı ve ölümlü kazada, 2 bin 39 kişi yaşamını yitirirken 168 bin 1 kişi yaralandı. Banu Özgürel, bu kadar çok kazanın yaşandığı bir ülkede, ekonomik zararın telafisi için zorunlu trafik sigortasının önemine dikkat çekerek, "Rakamlar incelendiğinde dikkat çeken konu, sigortasızlık. Verilere göre, sigortasını yaptırmayan sürücülerin oranı, bazı illerde yüzde 30'un üstüne çıkıyor. Özellikle yüzde 60,57 sigortasızlık oranı ile motosiklet, yüzde 32,10 ile traktör, yüzde 21,81 ile otobüs ve yüzde 19,30 ile kamyonlar dikkat çekiyor. Poliçenin asıl önemi, kaza olduğunda araç sahibi ve kusurlu sürücüsünü yüz binlerce lira tazminat külfetinden korumasıyla ortaya çıkıyor. Ölüm halinde, kişinin yakınlarının, sigorta şirketinden, destekten yoksun kalma tazminatı talep etme hakkı var. Ayrıca trafik kazasında yaralanan kusurlu sürücüler hariç, herkes, istediği özel veya devlet hastanesinde her türlü ameliyat ve tedavi hizmetini belirlenen üst limite kadar hiçbir ücret ödemeden alabilir" diye konuştu. Özgürel, sigorta şirketlerinin bu yılın ilk 6 ayında meydana gelen trafik kazaları için hasar bedeli ve ölüm, yaralanma gibi sebepler için yaklaşık 2 milyar lira ödediğini de bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU