Nitelikli üreticiler sektörü geliştirir

EHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, imalat sanayisinde önemli yeri olan hazırgiyim ve konfeksiyonun gelişimi için "Nitelikli Üretim Belgelendirme Sistemi" önerisini gündeme taşıdı

Nitelikli üreticiler sektörü geliştirir
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, imalat sanayisinin hayati birimleri içinde yer alan hazırgiyim ve konfeksiyonun gelişimi için üretimi ileri noktalara taşıma amaçlı "Nitelikli Üretim Belgelendirme Sistemi" önerdi. Kızılgüneşler, bu alanda uzman kuruluşlarca hazırgiyim ve konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren nitelikli üreticilerin belgelendirileceğini, böylece yüksek performanslı firmalara avantajlar sunularak onlar hem ayırt edileceğini hem de ödüllendirileceğini ifade etti. Kızılgüneşler, "Bu sayede sektörün içindeki çok parçalı yapı, yerini büyüme odaklı bir firmaya dönüştürürken diğer yandan istihdam da artacak" dedi. Sektörün gelişimi için ihracat birim fiyatının da yükseltilmesi gerektiğini dile getiren Kızılgüneşlar, bunun yolunun da Ar-Ge'den geçtiğini söyledi. Kızılgüneşler, nitelikli üreticilerin çalışana da avantaj sağlayacağını belirtti.

BAKAN İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Bu uygulamanın sonuçlarını kendi sektörlerinde çok net bir biçimde göreceklerine inandıklarını ifade eden Kızılgüneşler, "Bu model sanayideki pek çok alanda rahatlıkla uygulanabilir" diye konuştu. Kızılgüneşler, 15 milyar doları aşan net döviz kazancı ve 2 milyona yakın istihdamıyla hayati bir sektör olduklarına dikkat çekerek, "Mevcut kamu yükleri ve uygulamaları firmaların büyümesini engellemektedir. Kayıt dışı ve kayıt içi arasındaki haksız rekabet de motivasyonu düşürmektedir. Bu konuda adım atılması çok önemlidir" dedi. Projenin hayata geçmesi halinde pek çok firmanın kayıt dışından uzaklaşacağını kaydeden Kızılgüneşler, konuyla ilgili olarak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'yle geniş kapsamlı bir görüşme yaptıklarını ve olumlu geri bildirim aldıklarını açıkladı. Kızılgüneşler, "Bu sistem, adeta sanayinin 'Turquality' programı olmalıdır" dedi.

SİSTEMİN DETAYLARI
Hazırgiyim ve konfeksiyon sektöründeki üretici firmalar (alt üreticiler de dahil) belgelendirme sistemine dahil olacak. Seçilecek kriterleri karşılama kapasiteleri ölçülen firmalar, sistemin olanaklarından yararlanacak. Gelir vergisi, sosyal güvenlik primlerinde indirimler, ihracat teşvikleri, KDV iadelerinin hızlandırılması, teminatın indirilmesi gibi avantajlar bulunacak. Belge, Ekonomi Bakanlığı'nın koordinasyonunda birlikler, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler ortaklığında verilecek.

BİZE ULAŞIN