Başbakan el koydu

Başbakan Binali Yıldırım, 18. Ankara İdare Mahkemesi verdiği kararla inşaatı durdurulan Karşıyaka Yalı ve Göztepe statları için B Planını devreye soktu. Danıştay’dan olumsuz karar çıkarsa ihaleler yenilenecek

Başbakan el koydu
Başbakan Binali Yıldırım, daha önce de yakından ilgilendiği İzmir statlarıyla ilgili olarak kararlılığını bir kez daha ortaya koydu. Karşıyaka ve Göztepe'yi yeni statlarına kavuşturma yolunda bakanlığı döneminde de yoğun çaba harcayan Yıldırım'ın, Başbakanlık koltuğuna oturduktan sonra konuyla yakından ilgilendiği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 18. Ankara İdare Mahkemesi'ne açtığı davada verilen "ihale iptal kararı" yüzünden inşaatları durdurulan statlar için B Planını devreye soktuğu öğrenildi. Yıldırım'ın talimatı üzerine, Danıştay'a yapılan itirazın sonucu beklenmeden Göztepe Stadı ihalesinin TOKİ tarafından iptal edildiği ve zaman kaybedilmeden projenin elden geçirilerek yeniden ihale edileceği öğrenildi.

KARAR BEKLENİYOR
Başbakan Binali Yıldırım'ın İzmir'e kazandırmakta kararlı olduğu statların Karşıyaka'ya yapılacak olanında ise Danıştay kararı bekleniyor. Danıştay'ın kısa bir süre sonra 18. Ankara İdare Mahkemesi'nin verdiği ihale iptal kararına yapılan itirazı karara bağlayacağı, karar ihalenin iptali yönünde çıksa bile, ihalenin 10 gün gibi kısa bir süre içinde yeniden yapılabileceği belirtildi. Çünkü Karşıyaka Stadı inşaatı, ihaleyi alan firmanın arazide zemin güçlendirme çalışmalarını tamamlayıp, temel atma aşamasına gelmesinden sonra durdurulmuştu. Göztepe Stadı'nda ise daha henüz yıkım yapıldığı için, proje elden geçirilerek, yeni ihale yapılacak.

YILDIRIM STATLARI YAKINDAN TAKİP EDİYOR
AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, Başbakan Yıldırım'ın İzmir'e yapılacak statlar konusuyla bizzat ilgilendiğini belirterek, Başbakan'ın geçen hafta İzmir'e yaptığı ziyarette statlar konusunu gündemde tuttuğunu belirterek, Karşıyaka ve Göztepe'yi yeni statlarına kavuşturacaklarını söylediğini vurguladı. Kaya, "Statlar konusu İzmir'in en öncelikli konularından biri. Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın statlarla ilgili konudan bizzat haberi var. Başbakanımızın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile geçen hafta İzmir'de gerçekleştirdiği görüşmenin gündem maddelerinden biri de statlardı. Göztepe Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sepil ile sürekli iletişim halindeyiz. Ne Göztepe, ne de Karşıyaka taraftarı mağdur olmaz. Bu statları en kısa sürede biz yapacağız. Göztepe'ye sosyal donatılarıyla otoparklarıyla tam teşekküllü bir stadı en kısa sürede kazandıracağız" dedi.
BİZE ULAŞIN