Hortumun çapı büyüdü

AK Parti İzmir İl Yerel Yönetimler Başkanı Hüsnü Boztepe, 2015 yılı denetim raporu sonuçlarına göre Menemen Belediyesi’nde yapılan usulsüz harcamaların her geçen yıl daha da arttığını söyledi

Hortumun çapı büyüdü
AK Parti İzmir İl Yerel Yönetimler Başkanlığı, Menemen Belediyesi'nin 2015 Yılı Denetim ve Yıllık Çalışma Raporu'na ilişkin bir değerlendirme toplantısı düzenledi. AK Parti İzmir İl Yerel Yönetimler Başkanı Hüsnü Boztepe, AK Parti Menemen İlçe Başkanı Mithat Çetin, ilçe belediye meclis üyeleri Menemen Belediyesi'nin yolsuzluklarının her geçen yıl arttığını dile getirerek, Başkan Tahir Şahin'i eleştirdi. Hem geçen yıl hem bu yıl detaylı bir denetim raporu hazırladıklarını belirten Boztepe, "İzmir'deki belediyeler kendi asli görevlerine bırakarak ilçe ilçe dolaşmaya başladılar. Tahir Şahin de bunlardan biri. Kendisi Aydın Şengül İl Başkanlığı döneminde AK Parti'ye geçmek istedi. O zaman bize Menemen'de birkaç yer gösterdi, 'gelin buraya üniversite yapın ben de bunu bahane göstereyim. İlçeme hizmet geldi, bu parti hizmet ediyor diyeyim ve AK Parti'ye geçeyim' diye bizzat talepte bulundu. Bunlar böyle bir kimliğe sahip. Bunlarla ilgili her hafta ilçe ilçe değerlendirmelerde bulunacağız" dedi.

ROZETİNİ ÇIKARDI
Boztepe, "Tahir Şahin konuşmalarında ben seçim sürecinde rozetimi takarım, belediye başkanı olduktan sonra parti rozetimi çıkartırım diyordu. Evet doğru Şahin Belediye Başkanı olduktan sonra parti rozetini çıkartıp yerine Şahin Aile Çiftliği rozetini takmıştır. Belediyeyi aile şirketine çevirmiştir. Tahir Şahin'e buradan sesleniyorum. Çarpıtılmış bilgileri verme, ortaya çık yüzleşelim" diye konuştu. Menemen Belediyesi'nin gerçekleştirdiği ödemelerin tamamını kendi kasasından resmi bir evrak düzenlemeden beyaz kağıtlara imza attırmak kaidesi ile elden yaptığına değinen Menemen Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Koç ise, "Kubilay yapı kooperatifi var... 2015 yılında 1 milyon 95 lira para ödemişiz. Banka hak getire bütün işlemler kasadan yapılıyor. 8 bin lirayı geçen tüm alışverişlerin bankadan yapılması zorunludur. 500 bin liraya kadar kasadan ödemeler var. Bunlar da usulsüzdür, aykırıdır. Kooperatif 1milyon 95 bin lira 6 da 1 hissesine sahibiz 4 seneden beri devam eden kooperatifin daha yüzde 25'i yapılmış. Her yıl bir milyon para ödenmiş. Geri kalan 250 üye ne ödedi? Kooperatif başkanı da Tahir Şahin... Bu kooperatife usulsüzce para ödemişler" dedi.

ÇUVALLADIĞINI İTİRAF ETTİ
'Bu kooperatifte çuvalladınız dediğimizde kendisi de, gerçekten çuvalladık' diye cevap verdiğini belirten Koç, şöyle devam etti; "İhtiyaç sahiplerine yardımda bulunalım dediler. Fazlaları getirelim, böyle bir market oluşturalım diye bir karar alındı, biz de mecliste onay verdik. Sadece bir firmadan 740 bin liralık giyim eşyası faturaları gördük. Bu nedir, dedik. Bin 200 kişiye dağıttık dediler. 86 bin parça pantolon almışlar. İnceleyelim dedik, hayır dediler. Lafa gelince kıyafetler orada duruyor, gidin bakın diyorlar. İnsanların aklıyla dalga geçen işlemler var." Menemen Belediyesi çalışanlarının bütçesinin dağılımının aileden ve CHP'li olmak ilişkilerine göre belirlendiğine vurgu yapan Koç, "Personel ve işçi ilişkileri konusu da var. Benzinlikte çalışan ama belediyeden maaş alan Dayıoğlu'na ücretler artırılmış. Bu adam 10 yıldan beri belediyeden maaş alıyor. Benzinlikte pompacılık yapıyor. Biz sorduğumuz zaman gizli koruma diyorlar. Belediyenin 800 işçisi var. 450'si canla başla çalışıyor. En az 250 tanesi hiç çalışmadan bankamatik işçisi olarak devam ediyor. Belediyenin 75 milyonluk bütçesi var, 40 milyonu personel giderine gidiyor. Yüzde 35 sınırını geçiyor. Böyle olursa gider tabi" şeklinde konuştu. Bir önceki Menemen Belediyesi faaliyet raporları ve meclis denetim raporları üzerinde çalışmalar yapan ilçe ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Arif Kuran ise, "Geçen seneye oranla gördüğümüz en acı şey şu ki eski hortumlamalar hortum çapını büyüterek devam etmiştir. Geçen yıl ne yapmışsa aynı yolsuzlukların artarak devam ettiğini görmekteyiz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN