İzmir hala bekliyor Uşak kolları sıvadı

Hem yapmayan hem de yapana engel olan zihniyet yüzünden İzmir’deki stat sorunu kangrene dönüşürken, Uşak Belediye Başkanı Cahan, kentin simgesi olacak stat için ön protokolü imzaladı

İzmir hala bekliyor Uşak kolları sıvadı
İzmir'de Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yapımına başlanan Karşıyaka ve Göztepe statlarına engel olurken, Uşak'ın Belediye Başkanı Nurullah Cahan kente 15 bin kişilik stat inşası için kolları sıvadı. Uşak'ta Kalfa Korusu'na yapılacak stadın kapasitesi 15 bin olacak. Dış cephesinde Uşak'ın kilim motiflerinin de yer alacağı stadın 1,5 yıl içinde bitirilmesi planlanıyor. Egeli Sabah'a çarpıcı açıklamalarda bulunan Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, "3 bin kişilik yeni spor salonu inşaatımız başladı. Stadyum konusunda Gençlik ve Spor Bakanlığı ile mutabakata vardık. Şimdiki spor salonu ve stadyumun olduğu yerleri Gençlik ve Spor Bakanlığı bize devrediyor. Biz de bunun karşılığında stadyum yapıyoruz. Ön protokolü yaptık. İmza aşamasındayız. Stadyumu da önümüzdeki 1.5 yıl içinde bitirmeyi planlıyoruz. Uşak ile özdeşleşen bir proje olacak. Uşak'a özgü kilim motiflerini de gönderdik. Stadyum şehrin simgesi oluyor. Uşak'ın nüfusuna göre yıllarca yetecek bir stat olacak. 40 bin kişilik yapıp da stat boş kalırsa bir anlamı yok" diye konuştu.

HERŞEYİ İLE YEPYENİ UŞAK
Cahan ayrıca, terminal kavşağını yakında bitireceklerini, stadyum kavşağını yapmaya başlayacaklarını, böylece şehir içi trafiğini rahatlatacaklarını anlattı. Kentsel dönüşüm alanının yıl sonunda bitmiş olacağını söyleyen Cahan, "Hedefimiz Uşak'a yeni bir merkez kazandırmak. Belediye binamızı da oraya taşıyacağız. Yıl sonunda Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız ile açılışını yaparız inşallah. Uşak hak ettiği yere emin adımlarla yürüyor" dedi. 1953 yılında il olduklarını hatırlatan Cahan, "Kütahya'dan ayrıldık. O dönem nüfusumuz Kütahya'dan azdı. Şimdi Kütahya ile aynı nüfusa sahibiz. Artık bu şehir merkezi bize yetmiyor. Tüm yollarımızı yeniliyoruz. Uşak'ı örnek bir şehir haline getiriyoruz" dedi. Sivaslı ilçesindeki maden ocağını yenilediklerini anlatan Cahan, Kız Meslek Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi'ne ilişkin, "Okul binası bitti. Atölyelerini yapıyoruz. Her iki okulu taşıyacağız ve eski binaları yıkacağız. 110 bin metrekare alanda 3 tane tarihi tescilli bina dışında tüm binaları yıkacağız. Güzel bir meydan ortaya çıkacak. Gölet olacak. Spor yürüyüş alanı olacak. Yetişmiş ağaçlar var. Binaları kaldırınca ağaçlar kendiliğinden ortaya çıkacak. 110 bin metrekare alanda şehir için rahat nefes alacak bir yer ortaya çıkaracağız...Esnafın, sanayicinin sorunlarını da çözmek lazım. Uşak, sanayi ile ayakta duran girişimci bir şehirdir. İlk şeker fabrikası, ilk sanayi elektriğinin kullanıldığı şehiriz. 3. Sanayi sitesini kuruyoruz. 1 milyon metrekare alan üzerinde olacak" diye konuştu. Cahan sosyal projelere de değinerek, "Şehirde yalnız yaşayanların ve yaşlıların evlerini temizliyoruz. Psikolog ve sosyologlarımız var. Ailevi sıkıntısı olan, geçimsizlik yaşayanlara yardımcı olunuyor. Gönüllere dokunmaya çalışıyoruz" dedi. TÜİK verilerine göre, yaşanabilir iller arasında altıncı, sosyal anlamda da ikinci sırada olduklarını anlattı.
BİZE ULAŞIN