EBSO’ya Ankara morali

Ege Bölgesi Sanayi Odası yönetimi, 5 bakanı makamında ziyaret etti. Bakanların, yatırım, üretim, istihdam ve ihracata ivme kazandıracak yeni düzenleme yapılacağını anlatması sevinçle karşılandı

EBSO’ya Ankara morali
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Meclis Başkanı Salih Esen ve Yönetim Kurulu, 65. Hükümetin beş icracı bakanı, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ı ziyaret etti. EBSO heyetinin Ankara mesaisinde ilk durağı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci oldu. EBSO Meclis Başkanı Salih Esen, "Sermaye artışının gündemde olduğu Eximbank'ın yurtdışı alacak sigortasına öncülük ettiği gibi yurtiçinde de alacak sigortasına öncülük etmesine imkan veren bir düzenleme çok yerinde olacaktır" dedi.

"İZMİR COŞTU GİDİYOR"
İzmir'e dair önemli mesajlar paylaşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "İzmir- İstanbul otoyolu hızla ilerliyor. Ayrıca İzmir Antalya arası ulaşım imkanlarının artırılması ile bölgeler arası turizm hareketliliğinde büyük atılım olacak. Körfez geçiş projesi hazırlıkları devam ediyor. Başbakanımız Binali Yıldırım'ın da İzmir'den milletvekili olduğunu dikkate alırsak. İzmir coştu gidiyor. Allah verdikçe veriyor" şeklinde konuştu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yaptığı konuşmada global ekonomide yaşanan sıkıntıları yakından takip ettiklerini, kısa orta ve uzun vadeli projeksiyonların devrede olduğunu söyledi. EBSO heyeti nezdinde iş dünyası temsilcilerine 'iyimserlik' çağrısında bulunan Şimşek, "Katma değer zincirinde Türkiye'yi öne çıkaracak Ar- ge, markalaşma konusunda çalışmalar aralıksız devam ediyor. Patent Yasası'nın, Meclis'te kabulü sanayi 4.0'a büyük destek verecek. İşgücü piyasası ile ilgili düzenlemeler ve eğitimle ilgili çalışmalar devam ediyor" diye konuştu. Sanayi Bakanı Faruk Özlü iki günlük bir ziyaret kapsamında İzmir'e gelerek konuları yerinde inceleyip sanayicilerle biraraya geleceğini belirterek, "Başbakanımızın da belirttiği gibi yatırımcının önüne halı sermek felsefesi ile çalışmaya gayret ediyoruz" dedi.

SOMUT ADIMLARI ATARIZ
Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ise "Yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında çalışma hayatı ile ilgili düzenlemelerimiz devam ediyor. İstihdamın önünü açacak, işverenin hareket kabiliyetini artıracak düzenlemeler yolda. Esnek çalışma konusunda önemli adımlar atacağız" ifadelerinde bulundu. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan "Kalkınma ajansları konusunu tekrar masaya yatıracağız. TTİP konusunu sürekli takip ediyoruz. Sanayi 4.0 konusunda somut adımlar için yol haritasının belirlenmesi için çalışmalar devam ediyor. Bu konuda somut önerilerinizi bekliyorum. Neleri yapmamızı istiyorsanız, biz bu adımları atarız. Yeter ki sağlam zemine dayansın, yeter ki İzmir ve bu ülkenin gelişmesine katkı sağlasın. Bunun için gerekli her adımı atarız" dedi.
BİZE ULAŞIN