Gemiler alındı iskele kapatıldı

Kent içi ulaşımda denizi daha yoğun kullanabilmek için 117 milyon euro karşılığında 15 gemi alan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bayraklı İskelesi’ni kapatması “bu ne yaman çelişki” dedirtti

Gemiler alındı iskele kapatıldı
İZMİR Büyükşehir Belediyesi kentteki deniz ulaşımının geliştirilmesine yönelik çalışmaları kapsamında 117 milyon euro vererek 15 körfez içi yolcu taşıma gemisi satın aldı. Ancak İzmir'in en kalabalık altıncı ilçesi 321 bin nüfuslu Bayraklı'daki vapur iskelesini kapattı. Vatandaşlar Büyükşehir'in aldığı bu karara tepki gösterdi. Yaz için tarifesinde güncellemeye giden İZDENİZ'in Bayraklı Vapur İskelesi'ne seferleri yolcu sayısındaki düşüş ve artan maliyetler gerekçesiyle sonlandırdığı bildirildi.

SEFER ARTACAK SANIYORDUK
Büyükşehir Belediyesi'nin bu kararına isyan eden, özel bir firma çalışanı Bülent Erbil (41), "Zaten Bayraklı'da sıklıkla olan bir vapur seferi yoktu. Beklentimiz bu sefer sayısının artırılması yönündeydi. Ancak onu da kaldırdılar. Bayraklı'da hizmetlerin artmasını beklerken, aksine azalıyor. Zaten otobüs seferlerinde azalma vardı. Bunun sıkıntısını yaşıyorduk. Şimdi iskele de kapatılıyor. Ulaşım alternatifleri bir bir azalıyor. Başta Aziz Kocaoğlu olmak üzere bu iskelenin kapanma kararında herkesi suçlu buluyorum. Bayraklı'da hizmet alamıyoruz" şeklinde konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden emekli belediye otobüs şoförü Ahmet Güneş (53), "Büyükşehir Belediyesi burada bol bol afiş asıyor. Bizim bunlara ihtiyacımız yok. Bizim hizmete ihtiyacımız var. Bayraklı ilçesinde Büyükşehir Belediyesi'nin bir tane hizmeti yok. Aksine elimizde olanları da alıyorlar. Nüfusu 350 bine yaklaşan ilçenin kaderi böyle olmamalı. İzmir'in kalbi burası" dedi. Ege Üniversitesi öğrencisi 20 yaşındaki Dilek Öncü, "Bayraklı'dan ulaşım imkanları otobüs yönünden kısıtlı. Bence vapur seferleri arttırılarak ulaşıma başka alternatifler getirilebilirdi. Bayraklı Vapur İskelesi'ni kapatmak çözüm değil. Ben ulaşım imkanları kısıtlı olduğu için istemediğim halde minibüsleri kullanmak zorunda kalıyorum" diye konuştu.

KARAR YANLIŞ
40 senedir Bayraklı'da yaşadığını söyleyen 65 yaşındaki Emin Bebe, "Eskiden çok sık vapur seferleri vardı. Mümkün olduğunca vapura binerdim. Çünkü vapurda trafiğe takılma gibi bir derdin yok. İskelenin kapanmasına çok üzüldük. Bu kararın yeniden gözden geçirilmesini istiyorum" dedi. 18 yaşındaki Hatice Erarslan, "Doğma büyüme Bayraklılıyım. Bayraklı'da deniz olmasına karşın körfezden yeterince faydalanamıyorduk. Artık denizi hiç kullanamayacağız. Büyükşehir Belediyesi'nin kararını yanlış buluyorum. Bayraklılar adına yanlış bir karar oldu" diye görüş belirtti.
BİZE ULAŞIN