Alt taşerona bol keseden ödeme!

İZBETON, İzmir’in yollarının onarımı için alt taşeron olarak seçtiği Ankara Çankaya merkezli şirkete, granit ve bordür taşları için ihalede belirlenen rayiç bedellerin 3 kat fazlası ödeme yapmış

Alt taşerona bol keseden ödeme!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin il sınırlarındaki yolların bakım ve onarımı ihalesini kazanan belediye şirketi İZBETON'un, alt taşeronluk sözleşmesi yaptığı Ankara Çankaya merkezli şirkete ödediği granit taşı bedelleri dudak uçuklattı. İZBETON, sözleşmede metrekaresi 75 lira olarak belirlenen Bergama gri granit taşı için alt taşerona metrekare başına 218,57 lira, kumlu yüzeyli sulu kesim Bergama Gri Granit taşı ve engelli bandı için ise metrekare başına 620, 69 lira ödedi. Hem fahiş bedel ödenmesi, hem İzmir'de bu işi yapan bir çok firma varken alt taşeron olarak Ankara Çankaya merkezli Farselİntaş iş ortaklığının seçilmesi kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Egeli Sabah'ın ulaştığı belgelere göre 16 Haziran 2014 tarihinde gerçekleşen ihaleyi 428 milyon 769 bin 336 lira bedelle İZBETON kazandı. İşin bitiş tarihi olarak 5 Ocak 2017 öngörüldü. 12 Şubat 2016'da 85 milyon 753 bin 867 liralık keşif artışına gidilerek toplam keşif tutarı 514 milyon 523 bin 204 liraya çıkarıldı. Keşif artışına gerekçe olarak da halen yapımı devam eden tramvay projesi gösterildi. Hazırlanan raporda tramvay güzergahlarında düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

KAT KAT FAZLASI
Sözleşmede, kesilmiş Bergama gri granit taşının metrekaresi 75 lira olarak belirlenmesine rağmen ihaleyi alan İZBETON, alt taşeronu Ankara Çankaya merkezli şirkete 31 Ocak 2016 tarihli hakedişe göre Bergama gri granit taşı imalatı için metrekare başına 218,57 lira, kumlu yüzeyli, sulu kesim Bergama gri granit taşı ve engelli bandı için ise metrekare başına 620,69 lira ödeme yaptı. Alt taşerona ödenen miktar 1 milyon 629 bin lirayı buldu. İZBETON alt taşerona ödeme yaparken Fen İşleri Daire Başkanlığı ile imzaladığı ihale sözleşmesi fiyat listesinde yer alan Bergama gri granit plakanın 1 metrekaresi için öngörülen 75 liralık rayiç bedeli görmezden geldi. Egeli Sabah'ın görüşüne başvurduğu piyasadaki imalatçılar ise 60x40x6 cm kumlu yüzeyli sulu kesim Bergama gri granit taşının metrekaresinin 72-76 lira arasında değiştiğini, engelli bandını metrekaresinin ise 128 lira civarında olduğunu ifade etti. İddiaya göre İZBETON'un alt taşeronu Farsel-İntaş A.Ş'nin 1 Şubat 2016'da Medmar Madencilikten kestirdiği faturayı baz aldı. Fen İşleri, 24 Şubat 2016'daki oluru ile fiyatı piyasanın kat kat üstünde belirlenen Bergama gri granit taşı için yasal zemini de hazırlamış oldu. İZBETON'un alt taşerona yaptığı fahiş ödemeler granitle sınırlı kalmadı. Tercihli yol bordür döşemesi için metrekare başına işçilik olarak Büyükşehir Belediyesi'nden 28 lira 87 kuruş alınırken alt taşerona 75 lira yani yaklaşık 3 kat daha fazla bedel ödendi. Kırmataş- şose ve asfalt sökülmesinin 1 metreküpü için Fen İşlerinden 12,21 lira alırken, alt taşerona 31 lira, prefabrik parke döşemesi için 8,11 lira yerine 10 lira birim ücret ödedi.

?TAM TERSİNİ YAPMIŞLAR!
Ortadaki tabloyu "skandal" olarak nitelendiren uzmanlar, normal şartlarda bu tür ihalelerde idarenin önce yapılacak imalatla ilgili fiyat analizi yapması gerektiğini belirterek, "Buradaki mevcut ihale sözleşmesi fiyat listesinde Bergama gri granit taşının metrekaresi 75 lira olarak belirlenmiş. Fakat bu dikkate alınmamış. Yüklenici de alt taşeronu ile fiyat konusunda anlaşır, ardından da sözleşme imzalar. Onlar da aynı kanuna tabi oldukları için önce rayici belirlemeleri gerekir. Fakat burada tam tersi yapılmış. Önce imalat yaptırılmış ardından yapılan işin fiyatı belirlenmiş. Birim fiyatları idare belirlemediği için ortaya rayicin çok çok üstünde rakamlar çıkmış" diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, tramvaydaki güzergah değişikliği sebebiyle Göztepe ile Üçkuyular Vapur İskelesi arasında geçen yıl 3 milyon lira maliyet döşenen granit taşı kaplı kaldırımları da kırmıştı.
BİZE ULAŞIN