Kemeraltı Çarşısı’na Yıldırım el uzattı

Kemeraltı Çarşısı’na Yıldırım el uzattı

İzmir’deki Tarihi Kemeraltı Çarşısı Başbakan Binali Yıldırım’ın desteğiyle, gelecek yıl kurulacak 128 kamerayla daha güvenli hale gelecek

  • Egeli Sabah
  • Çarşamba 13.10.2016
Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, Başbakan Binali Yıldırım'ın esnafın MOBESE kamera isteğini geri çevirmediğini ifade etti. Dünyanın en büyük açık hava çarşıları arasında yer alan Kemeraltı'nda 12 bin esnafın iş yaptığını aktaran Kaya, çarşının organize sanayilerden bile daha büyük olduğunu ve daha fazla istihdam sağladığını dile getirdi. Kaya, AVM'lerin son dönemlerde ön plana çıkmasıyla vatandaşın ilgisini çekmeye ve tarihi alanı canlandırmaya yönelik birçok projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti.

ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR
Çarşıda yaşanan güvenlik sorunlarının önüne geçilmesi konusunun gündeme geldiğini ve Başbakan Binali Yıldırım'ın esnafın MOBESE kamera isteğini geri çevirmediğini belirten Kaya, "Sayın Başbakanımız söz konusu Kemeraltı olunca elini taşın altına koydu. Sayın Başbakanımızın desteğiyle ilk ödenek geldi. Çalışmalara kasım ayında başlanacak" diye konuştu. Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda MOBESE kameralarının takılacağı 34 noktanın tespit edildiğine işaret eden Kaya, çarşının 128 güvenlik kamerasıyla 7 gün 24 saat izlenebileceğini söyledi. Kaya, şöyle devam etti: "2017 yılında MOBESE kameralarının hizmete girmesiyle birlikte çarşımız daha güvenli hale gelecek. İşlerimiz daha çok artacak. Zaman zaman bazı çevreler İzmir'in en eski çarşısı Kemeraltı'yla ilgili olumsuz şeyler ortaya atıyorlar. Biz her fırsatta çarşımızın ne kadar güvenli bir alan olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Kameraların hizmete girmesiyle çarşımız yine eski kalabalık günlerine kavuşacak. Kazanan İzmir'imiz, kent ekonomisi olacak. 2017, Kemeraltı Çarşısı'nın yılı olacak. Artık çarşımız hak ettiği yere gelecek. Binali bey sağ olsun ne istersek hemen yerine getiriyor. Geçen aylarda esnafımız Turizm Enformasyon Bürosu istedi, Başbakanımızın talimatıyla hemen büromuza kavuştuk. Bize bu kadar iyilik yapan Başbakanımıza Ankara'ya gidip teşekkür edeceğiz." Kemeraltı esnafından Niyazi Selçukoğlu ise çarşıya MOBESE sistemi kurulacağı haberinin herkesi çok mutlu ettiğini ifade etti.

BAŞBAKAN'DAN YOĞUN MESAİ
Başbakan Binali Yıldırım, cuma günü İzmir'de saat 09.30'da Dokuz Eylül Üniversitesi'nin Sabancı Kültür Merkezi'nde yapılacak olan akademik yılı açılış törenine katılacak. Başbakanlık Ofisi'nde Göztepe Stadı'nı tanıtacak olan Yıldırım, İZBAN koordinasyonunda İzmir'deki kulüp başkanlarıyla görüşme yapacak. Cuma Namazı'nın ardından Ödemiş'te Hükümet Konağı önünde tarım mitingi yapacak olan Yıldırım, burada tarım ve hayvancılık teşviklerini de açıklayacak. Kiraz'da ziraat odası, esnaf odası, tarım kredi kooperatifleriyle yemekli toplantıda biraraya gelecek. Başbakan Yıldırım aynı gün kentten ayrılacak.
BİZE ULAŞIN