İzmir’in ortasından lağım akan sokakları

İzmir’in ortasından lağım akan sokakları

İşletme ömrünü tamamlayan Harmandalı Çöp Depolama Alanı çevresindeki mahallelerin tek sorunu çöp dağları ve patlama riski değil. Bölgede evsel atıklar sokağın ortasından geçen dereye akıyor

İzmir'in 25 yıldır vahşi depolama yöntemiyle çöplerinin toplandığı ve işletme ömrünü çoktan tamamlayan Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nın çevresinde evleri bulunan İzmirliler, benzerine üçüncü dünya ülkelerinde rastlanabilecek ilkel şartlarda hayatlarını sürdürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, son dönemde modern katı atık tesisleri kurmak için adımlar atsa da Harmandalı sakinleri yıllardır çöp patlaması, salgın hastalık riskine, ağır çöp kokusuna katlanarak yaşamaya adeta mahkum edildi. Çöp dağlarının etrafında hayatlarını sürdüren Harmandalı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi'nde kanalizasyon altyapısının da olmadığı ortaya çıktı. Yüzlerce haneden çıkan insan dışkıları, evsel atıklar, mahallenin ortasından akan dereye gidiyor. Yağmurlarda bu atıklar sokaklara taşıyor. Çöplüğün sıkıntılarından bunalan Harmandalılar modern bir altyapı çalışmasının yapılmasını istiyor. Egeli Sabah'a açıklamalarda bulunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi Muhtarı Bekir Kılınç, "Harmandalı'na 50 sene önce taş duvardan dere yatağı yapılmış. Burada nüfus arttıkça, insanlar çaresizce ev giderlerini bu dereye bağlamış. Ufak bir yağmurda bu atıklar, insan dışkıları sokağa taşıyor. Bu dereler mahallelerin içinden geçtiği için etrafa pislik ve koku yayıyor" dedi.

PATLAMA RİSKİ YÜKSEK
Özellikle yaz aylarında insanların burnunu kapatmadan bölgeden geçmesinin mümkün olmadığını belirten Kılınç, "Bu dere bizim mahallemizin yanında İnönü, Uğur Mumcu ve Ahmet Efendi Mahalleleri'nden de geçiyor. Daha sonra çöp sularının aktığı dere ile birleşiyor. Bu dere içinden geçtiği mahallelere pislik ve koku yayıyor. Çocuklar çok rahat derenin içine girebiliyor" diye konuştu. Kılınç, Harmandalı sakinleri olarak artık çöplüğün kalkmasını istediklerini vurgulayarak, "30 metre derinliğinde olduğu söylenen çöp alanı bana göre 70-80 metre derinliğinde. Plastik boruyla gazının alındığında pek ihtimal vermiyorum. Patlama riski taşıyor. Harmandalı halkı eskiden beri hayvancılıkla uğraşıyor. Her evde hayvan var. Bunu da buradan kaldırıyorlar. Yasaklıyorlar. Hayvanların otladığı yerlerde poşetler uçuyor. Hayvanlar yanlışlıkla poşetleri yiyorlar. Senede 3-4 hayvan bu nedenle telef oluyor" şeklinde açıklama yaptı.

HER SEÇİMDE AYNI YALAN
Harmandalı sakinlerinin yanı sıra Evka-5 semtinde oturanların da çöp kokusundan bunaldığını ifade eden Kılınç, "Evka-5 ile çöplük arası kuş uçumu 700-800 metre. Ben 60 yaşındayım. Burada doğdum burada büyüdüm. Senenin 365 günün 300 günü burada poyraz eser. Dolayısıyla bütün pislikler, bütün koku Evka 5'e gidiyor. Evka 5 sakinleri de kapısını penceresini açamıyor. Çok zor durumdalar. Bu çöp biran önce kaldırılmalı. Biz de bıktık artık. Çöplük buraya 1990 yılında 15 seneliğine gelmişti. Sene 2016 hala devam ediyor. Her seçim öncesi çöpümüz kalkıyor. 4 dönemdir ben de burada muhtarım. Her seçim aynı yalanlar devam ediyor" dedi.
BİZE ULAŞIN