Bu kadar gemiyi süs olsun diye mi aldınız!

550 milyon liralık gemi yatırımına rağmen, İzmir’de deniz ulaşımını tercih edenlerin sayısının düştüğünü söyleyen Doğan, seferlerin sıklaştırılarak yüzde 50 indirime gidilmesini istedi

Bu kadar gemiyi süs olsun diye mi aldınız!

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, filoya katılan 15 yeni yolcu gemisi ve 3 feribot alımınına rağmen deniz ulaşımını tercih eden yolcu sayısının gün geçtikçe düştüğünü öne sürererek flaş bir çağrıda bulundu ve vapur seferlerinde yüzde 50 indirim talep etti. Doğan, "İzmir'de 'Körfez'de devrim' sloganı ile yola çıkan Büyükşehir Belediyesi'nin 15 yeni yolcu gemisi ve 3 adet de feribot satın alarak körfez filosunu baştan aşağı yenilediğini görüyoruz. Yapılan yatırımın toplam maliyetinin ise 550 milyon liraya mal olduğunu da öğrenmiş olduk. Deniz ulaşımına yapılan bu dev yatırıma karşın kentteki trafik sıkışıklığının devam ettiğini, kaos ortamının sürdüğünü ve İzmir halkının her sabah yollarda çileden çıktığına şahit oluyoruz. Demek ki yapılan yatırımlar tek başına yeterli gelmiyor. Yapılan bu yatırımın İzmir ulaşımına katkısının sınırlı seviyede kaldığını görüyoruz" dedi.

RAKAMLAR GÖSTERİYOR
İZDENİZ AŞ tarafından yayınlanan resmi yolcu rakamlarına dikkat çeken Doğan, şunları söyledi: "Yeni gemilerle birlikte genişleyen körfez filosuna karşın belediyenin her ay zarar etmeye devam ettiğini ve işletme giderlerini dahi karşılayamadığını görüyoruz. Demek ki, belediye ulaşım alanında iyi yönetilmiyor. Körfez taşımacılığı politikasının gözden geçirilmesi gerekiyor. Denizde taşınan yolcu sayısına baktığımızda rakamlar da bizi haklı çıkartıyor. Her biri 9 milyon euroya mal olan yeni karbon kompozit gemilerin körfeze ilk kez indiği 2013 yılında 13 milyon 225 bin 993, 2014 yılında 14 milyon 518 bin 675, 2015 yılında 14 milyon 392 bin 982, içinde bulunduğumuz 2016 senesinde ise şimdiye kadar ise 9 milyon 477 bin 37 yolcu taşınmış."

DEVRİM HAVADA KALMIŞ
Körfezde eski gemilerin çalıştığı, kısıtlı imkanlarla hizmet verilen 2004-2010 dönemindeki yolcu rakamlarınında bunlardan farklı olmadığına dikkat çeken Doğan, "Demek ki, deniz ulaşımında yapılan devrim, onca yatırım havada kalmış. Sayın Kocaoğlu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi denizde sınıfta kalmıştır. O halde, şapkayı önüne koyup düşünme vakti gelmiştir" diye görüş belirtti. Toplu ulaşım alanında üst üste yapılan zamlarla bu yatırımların halkın sırtına yüklendiğini, alınan onca yeni geminin sefere bile çıkmadan Bostanlı ya da Üçkuyular iskelesinde boş yattığını da vurgulayan Doğan, "O kadar gemi süs olsun diye mi alındı? Deniz ulaşımını geliştirmek için seferleri 6 ay süreyle yüzde 50 indirimli olarak gerçekleştirin. Ve mevcut tarifede 15-20 dakikada bir yapılan vapur seferlerini de 10 dakikada bir olmak üzere arttırın. Sunduğumuz bu önerileri dinlediğiniz takdirde hem İzmir halkı, hem de kentimiz kazanacaktır. Umarız bu sefer bizim önerilerimizi değerlendirirsiniz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN