Şiirle resim Folkart’ta

Türkiye’nin en büyük sanat galerisi Folkart Gallery, 2016-2017 sezonunu 26 Ekim’de Suriyeli şair Adonis ve ressam Habip Aydoğdu’nun ortak projesi olan “Kan Kırmızı” adlı sergi ile açıyor

Şiirle resim Folkart’ta

Ülkemizin en büyük sanat galerisi konumunda olan Folkart Gallery, 2016- 2017 sezonunu Suriyeli şair Adonis ve ressam Habip Aydoğdu'nun ortak projesi olan, sıradışı özel bir sergiyle açıyor. Arap Edebiyatı'nın yaşayan en önemli şairlerinden Adonis ile Türkiye sanatında kendine özgü, farklı bir yer edinen Habip Aydoğdu'nun bir araya geldiği "Kan Kırmızı" Sergisi, 26 Ekim-25 Aralık 2016 tarihleri arasında İzmir Folkart Gallery'de sanatseverlerle buluşacak. Küratörlüğünü Zeynep Yasa Yaman'ın yaptığı "Kan Kırmızı" sergisinde, yazı, şiir ve imgenin; renk, ses ve sözün buluştuğu çok boyutlu eserler sergilenecek. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, dünyanın dikkatini çekebilecek, özel bir sergiye ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını belirtti. Sancak, şöyle konuştu: "Kan Kırmızı, Folkart Galerimizde açtığımız 6. sergimiz olacak. İçinde bulunduğumuz günlerde yaşanan sıcak gelişmelerden çok önce, bu sergi için konuşmuş ve bir planlama yapmıştık. Sayın Adonis ve sayın Habip Aydoğdu, uzun bir süre birlikte sergi için çalıştılar. Çok farklı ve derin anlamlar içeren eserler yer alıyor. Ne yazık ki içinde bulunduğumuz coğrafyada olumsuz olaylar yaşanıyor. Bu serginin yaşanılanları bir nebze olsun anlatabileceğini düşünüyorum."

BİR YILLIK EMEK
Folkart Gallery'de açılacak Kan Kırmızı isimli sergi için asıl adı Ali Ahmet Şair Eşber olan Suriyeli şair Adonis ile ünlü ressam Habip Aydoğdu, yaklaşık bir yıl birlikte çalıştı. Yapılan çalışmalar ışığında Adonis'in şiirleri, Aydoğdu'nun tuvallerine yansırken; tuvallerdeki eşsiz resimler de Adonis'in dizelerini şekillendirdi. Gizemcilik, varoluşçuluk, bireycilik, toplumsal sorunlara eğilme, gerçek ile düşseli bir araya getirme her iki sanatçının sanatını tanımlamakta kullanılabilecek nitelemeler olarak öne çıkıyor. Sergide, endüstrileştirilen savaşın neden olduğu sarsıcı boyutlar, Ortadoğu coğrafyası üzerinde oynanan oyunlar, parçalanan kültür ve inançlar, kaos, küreselleşen terör, yok olan yaşamlar, verilen kurbanlar, sürgünler, göçler, kamplarla kuşatılmış çelişkiler ele alınıyor. Folkart Gallery 2015 yılında ilk olarak "Ellerin Büyüsü" sergisi ile kapılarını açmıştı. Ardından "Bir Hürriyet Türküsü", "İşçiler", "Kara Afrika Sanatı", "Kanın Beyaz Sesi" sergilerine ev sahipliği yapmıştı.

BİZE ULAŞIN