Gururlu devir teslim

İzmir’de İl Emniyet Müdürü Uzunkaya, görevini Hüseyin Aşkın’a teslim etti. Uzunkaya, kentte FETÖ ile mücadelenin bundan sonra da aynı kararlılıkla yürütüleceğine inandığını dile getirdi

Gururlu devir teslim

İzmir'in yeni Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Celal Uzunkaya'dan görevi devraldı. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü toplantı salonundaki törene Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AK Parti milletvekilleri Atilla Kaya, Necip Kalkan, CHP milletvekilleri Atilla Sertel, Murat Bakan, Musa Çam, Cumhuriyet Başsavcı vekili Okan Bato, Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kasman, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, eski emniyet müdürleri ile halen görevde bulunan üst düzey polis müdürleri de katıldı.

KUMPAS DAVASI ÖZGEÇMİŞİNDE
Emniyet müdürlerinin özgeçmişinin okunduğu törende Celal Uzunkaya'nın FETÖ'nün kumpas davasında yargılandığı ve beraat ettiği bilgisi paylaşıldı. Yeni Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın'ın ise halen Gazi Üniversitesi'nde sosyal bilimler alanında doktora tezi hazırladığı öğrenildi. Törende Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, görevini Hüseyin Aşkın'a devretti. Bu sırada müdürlük forsunu da teslim etti. Forsu alan Aşkın, "Forsu gururla ve onurla teslim alıyorum. Mesai arkadaşlarımla birlikte göreve onurumla devam edeceğim" dedi. Celal Uzunkaya, veda konuşmasında İzmir'deki 33 ayını değerlendirdi. 15 Temmuz'dan sonra sahte ihbarlara, kirli bilgilendirmelere karşı valilik bünyesinde komisyon oluşturduklarını belirten Uzunkaya, "Bu komisyon üzerinde gelen ihbarı değerlendirdik. Arada suçsuz masum insanları, kuruların yanına 2010'lu yıllardaki gibi aynı kazana, ateşe atmama adına son derece duyarlıca, bir süreci bu güne kadara getirdik. Aynı duyarlılık bundan sonra da devam ettirilecektir" dedi.

HELALLİK VERDİ
FETÖ operasyonları hakkında da bilgi veren Uzunkaya, "70'li yıllarda bu örgütünün doğuş yeri olan kentin ayrı bir anlamı var. Bugüne kadar 4 bin 500 kişi, örgütle ilgili gözaltına alındı. Bin 700 kişi tutuklandı. Bunların arasında emniyet, askeriye, adli yargıdan, kamudan da hatırı sayılır oranda kişi var" dedi. Celal Uzunkaya, 15 Temmuz sonrası ve öncesinde yaralı, travma geçiren teşkilatlarının, mücadelede en ön safta olmasını, bunun toplum tarafından kabul edilmesini gururla karşıladığını da ifade etti. Konuşmasının sonunda Celal Uzunkaya, kırdıklarından özür diledi, helallik verdi.

BİZE ULAŞIN