İlki başardı zoru istiyor

RS:X kategorisinde olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sörfçü unvanını kazanan Dilara Uralp, şimdi 2020 Tokyo Olimpiyatları vizesi alarak madalya kazanmayı amaçlıyor

İlki başardı zoru istiyor

Kadınlar RS:X rüzgar sörfünde bir ilke imza atarak 2016 Rio Olimpiyatları'nda ülkemizi temsil eden 21 yaşındaki Dilara Uralp, şimdi dahi iyisini yapabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. 10 yaşındayken babası Özfer Uralp'in kurduğu Çeşmealtı Windsurf ve Yelken Kulübü'nde sörfe başlayan Dilara, her geçen gün kendini geliştirdi ve bunun da karşılığını elde ettiği kupalarla aldı. 2016 Olimpiyatları'na katılarak gururumuz olan milli sporcunun şimdiki uç noktası ise 2020 Tokyo Olimpiyatları vizesi alarak altın madalyaya ulaşmak. Bunun için de kara-kış demeden çalışmalarını sürdüren Dilara, önündeki yarışmaları, hedeflerini ve yaşam tarzını Egeli Sabah'a anlattı.
Rio Olimpiyatları sana ne kattı?
- Bu genç yaşımda Rio Olimpiyatlarına katılmak bana öncelikle inanılmaz bir tecrübe ve motivasyon oldu. Dünyanın en iyileriyle yarışabilmek ve o olimpiyat ruhunu tadabilmek gerçekten benim için mükemmel bir duyguydu. 2020 Tokyo Olimpiyatları için de çok güzel bir deneyim yaşadım. Tekrar o atmosferi yaşamak istiyorum.
Peki şimdiki hedefin nedir?
- En büyük hedefim 2020 Tokyo Olimpiyatları'na katılmak. Bunun için ilk kota yarışı 2018 yılının ağustos ayında Danimarka'da yapılacak. En büyük isteğim bu yarışmada ülke kotasını alabilmek. Bu seneki hedeflerim arasında, şubat ayından başlayarak yıl sonuna kadar her ay bir yurt dışı kampına ya da yarışlara katılarak oradaki kızlarla antrenman yapma ve yarışmak da yer alıyor. Bunun için de kuvvet, kondisyon olarak çok iyi durumda olmak ve sürekli çalışmak gerekiyor. Şu anda da en yakın yarışım olan Türkiye Yelken Federasyonu Cumhurbaşkanlığı Kupası'na hazırlanmaktayım. Bu yarışma 29 Ocak - 3 Şubat tarihleri arasında Çeşme'de düzenlenecek.
Çalışma programından biraz bahseder misin? Soğuk hava çalışmayı etkiliyor mu?
- Şu anda haftanın 3 günü kuvvet antrenmanım oluyor. Hava şartlarına göre haftanın 2-3 günü de deniz antrenmanım oluyor. En soğuk 3-5 derece hava sıcaklığında ve 8 derece su sıcaklığında denize çıktım. Bunlar dışında kondisyon için koşu, bisiklet ve indoor kürek antrenmanları da yapıyorum.
Sürekli formda kalmak için nelerden ödün veriyorsun? Yaşam tarzın seni zorluyor mu?
- Spor kesinlikle dünyadaki en güzel şey.. Ve ben hayatımı spora adadığım için çok mutluyum. Sörf sporu da gençlerin başlayacağı en güzel spor dalı. Çünkü kişiye disiplin, sosyal çevre, arkadaşlık, başarma hırsı gibi birçok katkısı oluyor. Antrenmanların faydasını görebilmek için tabi ki beslenmeme ve uyku düzenime çok dikkat ediyorum. Bunun için çoğu zaman arkadaşlarıma 'hayır' demek zorunda kalabiliyorum. Ama bir hedefim olduğu için ve bu işi severek yaptığım için bana hiç zor gelmiyor. Bunu bir yaşam biçimi olarak görüyorum.

3 YABANCI DİL BİLİYOR
Eğitim durumun ne durumda... Kaç dil biliyorsun?
- Olimpiyatlara hazırlık süresince okulumu dondurmuştum şimdi şubat ayında tekrardan okuluma devam edeceğim. Şu anda Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu'nda Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü'nde 3. sınıf öğrencisiyim. Almanyaca, İngilizce ve İspanyolca biliyorum.
Başarını neye borçlusun?
- Ailemin desteği beni buralara taşıdı. Türkiye Yelken Federasyonu'nun programı, kampları bana çok fayda sağladı. Ayrıca sponsorum Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi'nin büyük destekleri oldu.

Serhan ÇİFDALÖZ

BİZE ULAŞIN