Vapurlara fırtınalı havada fazla mesai

İzmir’de her biri 25 milyon lira değerindeki yeni yolcu vapurlarının barınağı yok. Vapurlar iskelede birbirine çarpıp hasara yol açmasın diye fırtınalı havalarda denize salınıyor

Vapurlara fırtınalı havada fazla mesai

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, kent içi toplu ulaşımda deniz taşımacılığının payını artırmak amacıyla Nisan 2012'de satın aldığı yeni gemilere güvenli barınak inşa etmeyince, her biri yaklaşık 25 milyon lira olan gemilerin fırtınada zarar görmesini engellemek için trajikomik bir çözüm bulundu. 117 milyon euro bedelle ihalesi yapılan 15 geminin şimdiyi kadar 13'ü teslim alındı. Ancak uygun barınak alanı bulunmadığı için gemiler sefer saatleri dışında mevcut iskelelerin kenarına çekiliyor. Bu da fırtınalı havalarda servet değerindeki yeni gemilerin birbirine çarparak, parçalanması riskini doğuruyor. Gemilerin daha fazla hasar görmemesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, fırtınalı havalarda kaptanları mesaiye çağırıyor. Sefer saatleri dışında bile olsa birbirlerine çarpmasın diye gemiler iç körfeze salınıyor. Fazla mesai fırtına dinene kadar devam ediyor.

ÇARE BOSTANLI BARINAĞI
İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu komediyi daha fazla sürdürmemek için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'dan Bostanlı Balıkçı Barınağı'nı istedi. Barınağın küçük bir tadilatla yeni vapurların barınmasına uygun hale gelecek. Onay alınması halinde balıkçı barınağının statüsü değişecek. Bürokratik işlemlerin tamamlanmasıyla barınak içine parmak iskele yapılacak. Mendirek içi olduğundan fırtınalı havalarda vapurlar buraya güvenli bir şekilde bağlanabilecek. Yetkililer daha önce yer için İnciraltı'na, Ege Ordu Komutanlığı'nın önüne bakıldığını fakat buraların uygun bulunmadığını bildirdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da itiraf niteliğinde açıklamalarda bulunarak Egeli Sabah'ın elde ettiği istihbaratı doğruladı. Kocaoğlu, söz konusu programda, "Sayın Başbakan'la ilişkilerimiz iyi. Derdimizi anlatıyoruz. Samimi olarak elinden geleni yaptığına inanıyorum. Biraz daha hızlanması gerekiyor. Mesela 13 vapurumuzu bağlayacağımız yer yok. Bostanlı Barınağı'nı istedik. Fırtına olduğunda kaptanları geminin üzerine bindirip denize salıyoruz. Yer hazır, talep ediyoruz. Zaman hızlı, akıp gidiyor. İzmir hızlı bir ivme kazandı. Bakanlarımızın da bu konuda hızlı karar alması gerekiyor. Hükümetten kaynak istemiyoruz. Sadece bürokratik olarak yetkilerin, imzaların kısa sürede tamamlanmasını istiyoruz. Kendi yağımızla kavruluyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN