Galericilerde 2. el garantisi endişesi

2. el araç satanların yeni yönetmelik taslağı gereği yetki belgesi ve garanti verme şartının getirilmesi galericileri endişelendirdi. Otokent Galericiler Sitesi Başkanı Feyzi Demir, “Uygulama, esnafı zor durumda bırakacak” dedi

Galericilerde 2. el garantisi endişesi
İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti hakkındaki yönetmelik taslağı kapsamında 2. el araç satanlara yetki belgesi ve garanti verme şartını getirmesi, galericileri zor durumda bıraktı. Hazırlanan ikinci el araç alım satımını düzenleyen yönetmelik taslağına göre, galericiler taşıtın motor, şanzıman gibi parçalarına satış tarihinden itibaren belirli bir süre veya kilometre için müşterilerine "garanti" verecek. Otokent Galericiler Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Demir, uygulamanın esnafı zarara sokacağını savunarak "İkinci el 10-15 yaşında bir aracın garantisi mi olur? Bu yasa çıkmadan daha 2 ay öncesinde birlik başkanları ile de hepimiz konuştuk, içinden çıkamadık. Sürücü hatası olabilir başka bir şey olabilir. Adam buradan kalkıp da motorunu yaktığı zaman bunu galerici mi yüklenecek. Hatasını o mu çekecek, garantisini veremeyiz ki. Sıfır araçlarda 2 sene garanti veriliyor. Biz 3-5 sene nasıl verelim" dedi. İkinci el de genelde 10 yaşında araçların söz konusu olduğuna dikkat çeken Demir, "Kapalı kutu olan motorun içine biz nasıl garanti verelim. Arabayı kendimiz göstermeye götürüyoruz, baktırıyoruz bazen tamirci bilemiyor. Ben 37 senedir galericilik yapıyorum motorun içinde ne olacağını bilemem ki. Arıza yapacak mı, kayış kaçıncı kilometrede kopacak bilemem. Esnaf çok mağdur olur. Garanti verme şansımız sıfır" ifadelerini kullandı.

DÜZENLEME İSTEDİLER
Sokak aralarında aracın üstüne satılık yazarak satış yapanlara da tepki gösteren Demir, bu durumun bir anlamda vergi kaçakçılığı olduğunu ve önlenmesi gerektiğini dile getirdi. Açık oto pazarlarının da kapatılması gerektiğini savunan Demir, "Emekliler sokak aralarında bu işleri yapıyorlar, bırakın Allah aşkına esnaflar burada ticaretini yapsın. Esnaf vergisini veriyor, kira veriyor, sigorta veriyor. Böyle giderse biz dükkan kapatacağız" diye konuştu. Galerici Uğur Turhan da araçlara garanti vermenin çok zor olduğunu belirterek, düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesi temennisinde bulundu.
BİZE ULAŞIN