Mega kentler birleşiyor

İstanbul ile İzmir arası ulaşımı 9 saatten 2 saat 50 dakikaya indirecek otoyol projesinin yüzde 76’sı bitti. Otoyolun tamamlanması ile İzmir, İstanbul’a dünyanın en büyük köprüsü Çanakkale 1915 ile bağlanmış olacak

Mega kentler birleşiyor
İstanbul ile İzmir arası ulaşımı 9 saatten 2 saat 50 dakikaya indirecek otoyolun büyük bölümü tamamlandı. Son olarak otoyolun Kemalpaşa ayrımı Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın da katıldığı törenle hizmete açıldı. İstanbul'dan gelip Manisa'ya oradan da İzmir çevre yoluna bağlantı sağlayacak olan 20 kilometrelik yolda geliş, gidiş olmak üzere 1605 metrelik Belkahve Tüneli de hizmete girdi. Böylece bağlantı yollarıyla birlikte toplam 433 kilometre uzunluğundaki otoyolun İzmir kısmındaki çalışmalar tamamlanmış oldu. İzmir-İstanbul Otoyol projesinin yüzde 76'sı bitti. Toplam 10 milyar 51 milyon 882 bin liraya mal olacak projenin inşaatında 7 bin 918 işçi çalıştı. 2018 yılı sonunda tamamlanması planlanan otoyol ile İzmir İstanbul'a dünyanın en uzun köprüsü Çanakkale 1915 ile bağlanmış olacak. Proje ayrıca; Manisa, Kütahya ve Aydın gibi illeri de yakından ilgilendiriyor. Başbakan Binali Yıldırım da, proje kapsamındaki Kemalpaşa - İzmir Otoyolu'nun açılışında konuştu. İstanbul - Bursa - İzmir Otoyolu'nun bitiş tarihi için 2018 yılını işaret eden Yıldırım, "Bu yol 2018'de bitmiş olacak. İstanbul - İzmir arası 2 saat 50 dakika" şeklinde konuştu. Amaçlarının yolları yaparken şehirleri en kısa yoldan birbirlerine bağlamak olduğunu söyleyen Yıldırım, "Amacımız yolları yaparken şehirleri en kısa yoldan birbirine bağlamak. Bu açtığımız yol sadece İstanbul ve İzmir'e yaramıyor. Manisa, Eskişehir, Aydın, Denizli birçok ile yarayacak" dedi. İzmirliler'e yeni bir projenin haberini de veren Yıldırım, şöyle konuştu: "İzmir için yeni bir proje, ihalesi yapıldı, kazmayı vuracağız. Kuzey Otoyolu yani Çiğli'den başlıyor. Bergama'ya kadar. Koyundere'ye kadar bitirdik. Bunun üzerine 76 kmlik kısmının da ihalesini yaptık başlıyor. Hayırlı olsun."

BÜYÜK GÜN GELDİ
Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temeli bugün Asya kıtasındaki Lapseki İlçesi Şekerkaya Mevkiinde gerçekleşecek olan törenle atılacak Ayak açıklığı bakımından "dünyanın en uzun köprüsü" olma unvanını alacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün temeli bugün atılacak. Uzunluğu 352 kilometre olması planlanan Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale- Gelibolu-Balıkesir-Savaştepe Otoyolu'nun ilk etapta Malkara-Gelibolu- 1915 Çanakkale Köprüsü ve Çanakkale bağlantısını sağlayacak 100 kilometrelik Malkara-Çanakkale kesimi için temel atma töreni düzenlenecek. 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 102. yıl dönümünde gerçekleştirilecek temel atma törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım katılacak. "Dünya çapında bir proje" olarak nitelendirilen, 3 geliş ve 3 gidiş olmak üzere toplam 6 şeritten oluşacak köprü, Çanakkale'de ekonomik ve sosyal yaşamı olumlu yönde etkileyecek. Başta İzmir olmak üzere Ege Bölgesi'nin ticaretini geliştirecek, bölgeyi cazibe merkezi haline getirecek. 26 Ocak'ta ihalesi sonuçlanan köprü Çanakkale Boğazı'nın ilk, Marmara Bölgesi'nin de 5. asma köprüsü olacak. Boğazın Asya yakasındaki Lapseki İlçesi Şekerkaya mevkii ve Avrupa yakasındaki Gelibolu İlçesi Sütlüce mevkileri arasına yapılacak 1915 Çanakkale Köprüsünün 2023 yılında tamamlanması bekleniyor. Köprünün toplam uzunluğu 3 bin 860 metre, yaklaşım viyadükleri ile 5 kilometre olacak. Bugün sadece köprünün değil 101 kilometrelik Malkara - Çanakkale otoyolunun da temeli atılmış olacak. Projenin tamamını kapsayan Kınalı - Tekirdağ - Çanakkale - Gelibolu- Balıkesir-Savaştepe otoyolunun toplam uzunluğu ise 352 kilometre olarak planlanıyor.
BİZE ULAŞIN