İzmir lojistikte altın çağını yaşayacak

İzmir lojistikte altın çağını yaşayacak

Günaydın Group Yönetim Kurulu Üyesi Erol Günaydın, İzmir’de yapımı devam eden otoyol ve Çandarlı Limanı’nın ardından kentin lojistikte altın çağını yaşayacağını söyledi

  • Egeli Sabah
  • Cuma 18.03.2017
Bir bölgenin ekonomik gelişimindeki temel unsurun ulaşılabilirlik olduğunu belirten Günaydın Group Yönetim Kurulu Üyesi Erol Günaydın, lojistik alanında kısa süre sonra tamamlanacak yatırımların ardından, kent ekonomisinin de buna paralel güçleneceğini kaydetti. Erol Günaydın, Lojistiğin hızla büyüyen bir sektör olduğunu ve firmaların da artık 3'üncü kuşak lojistiğe yöneldiğini dile getirerek sektörün önünün açık olduğunu söyledi. Şu anda yaygın olarak kullanılan karayolları taşımacılığının tek başına yeterli olmadığını, demiryolu taşımacılığının öneminin arttığını belirten Günaydın, taşınan yükün bir kısmının raylı sisteme geçmesinin operasyonel maliyet anlamında avantaj sağlayacağına dikkat çekti. "Demiryolu, karayolunun alternatifi değildir" diyen Erol Günaydın sözlerini şöyle sürdürdü: "Fakat demiryolu, karayolunun üzerindeki yükü hafifletebilir. Gelişmiş ülkelerde de ağırlıklı olarak karayolu kullanılır. Ülkemizde demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi ve devlet eliyle desteklenmeye devam etmesi gerekiyor. Türkiye'nin gelişimi açısından demiryolu taşımacılığı bir eşik niteliği taşıyor. Şu anda demiryolunda uygulanan tarifeler doğru da değil, rekabetçi de değil. Demiryolu taşımacılığının Türkiye'nin geleceğinde olmazsa olmaz diye düşünüyorum. Bu nedenle Günaydın Group olarak, Denizli, Aydın ve Balıkesir lokalasyonunda yatırımlar gerçekleştirdik. Üçüncü demiryolu limanımız Balıkesir Organize Sanayi bölgesinde Demiryolu Taşıması için kurulum ve yatırımlara hız verdik .Test aşamasında olduğumuzdan 3 bin ton ve bin ton gibi dökme yük konusunda denemelerimiz oldu. 20 bin ton önümüzdeki günlerde gerçekleşecek. Müşterilerimize maliyet bakımında avantaj sağlayarak bölgeye ve organize sanayiye hizmet vereceğimizi de belirtmek isterim. Demiryolu ağı eğer düz bir hat üzerinde ilerliyorsa sıkıntı yok. Ancak, coğrafi koşullar nedeniyle yol uzuyorsa bu durum maliyetlere de yansıyor. Demiryolu, hem ekonomik hem de ticareti kolaylaştırması açısından güvenli bir yöntem. Ülkemizin farklı noktalarında da kara terminallerimizi artırmak istiyoruz."

İSTİHDAM HEDEFİ
Yönetim Kurulu Üyesi Erol Günaydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TOBB üyelerine yaptığı istihdam çağrısı ardından bünyesinde 100 personel istihdam ettiklerini söyledi. İstihdamı artırarak ülke ekonomisine katkı yapmaktan dolayı plaket almalarının kendileri için gurur verici olduğunu belirten Günaydın, önümüzdeki dönemde de yeni çalışanlar istihdam etmeye devam edecekleri bilgisini verdi.
BİZE ULAŞIN