Gelin hesap verin

Balçova Arsa Mağdurları’nın avukatı Turan, Büyükşehir’in yok dediği parselasyon planının bir örneğini belediye binasına bıraktı. Turan, “Yarın yine toplanıp sorumluların hesap vermesini bekleyeceğiz” dedi

Gelin hesap verin
Kamuoyunda Balçova Arsa Mağdurları olarak bilinen ve 80 ihtilali öncesi Balçova Belediyesi'nden satın aldıkları arsalarına aradan geçen 40 aşkın süredir imar hakkı alamadıkları için mağdur olan vatandaşlar dün Konak Meydanı'nda bir araya gelerek yaşananları protesto etti.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
Grup adına açıklama yapan Avukat Kemal Turan 14 yıldır yok denen parselasyon planını devletin arşivlerinden bulup çıkarttıklarını hatırlatarak; "Bu insanlara 45 yıldır imar hakları verilmezken İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından birkaç ayrıcalıklı holdinge 45 gün gibi kısa bir süre içinde arsa mağdurlarının 45 katı imar hakkı verilmiştir. Yaklaşık 5000 ailenin 14 senedir haklarına engel olan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, ayrıcalıklı imar hakkı elde eden holdinglerin yöneticileri ile meclis üyeliği yaptığı dönemde bir holdingden vekalet alarak iş takipçiliği yaptığı iddiası ile CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan hakkında 3000 kişi olarak Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduk. Bu başvuru belki de bir dünya rekoru olacaktır" diye konuştu. Yaptığı açıklamalardan ötürü Murat Bakan'ın kendisini mahkemeye verdiğini belirten Turan; "Bugün yani 2 Nisan Pazar günü saat 11.00'de Büyükşehir Belediyesi önünde 3 bin arsa mağduru ile tekrar toplanacağız. Buradan Sayın Kocaoğlu'na, Mehmet Ali Çalkaya'ya, Murat Bakan'a, ayrıcalıklı holdinglerin yöneticilerine çağrı yapıyorum. Gelsinler karşımıza çıkıp cevap haklarını kullansınlar. Haklarındaki iddialara cevap versinler" dedi. 5 bin arsa mağduruna bu haksızlığı ve hukuksuzluğu yapanlara hesap sorma aşamasına gelindiğini hatırlatan Turan, şöyle devam etti; "Savcılıkça incelenmesini talep ettiğimiz şikayetimizde İzmir'de ve özellikle kentin en güzide yerlerinde, kamu gücünü elinde bulunduran kişiler ve özel sektör şirketlerinin birlikte bir kazanım çarkı oluşturarak kendilerine, hukuka ve hakkaniyete tümüyle aykırı bir kazanç zinciri oluşturmalarına yönelik şüphelerin mahkeme kararı + bilirkişi raporu + resmi belgeler ışığında soruşturulması talep ettik." Eylemde çok sayıda arsa mağduru yanlarında getirdikleri düdükleri öttürerek sorumluları protesto etti. Daha sonra Turan, Noel Baba ve Dalton Kardeşler Kılığına giren 2. nesil arsa mağdurları ile birlikte Büyükşehir'in yıllarca yok dediği parselasyon planının bir örneğini Büyükşehir Belediye Sarayı'nın önüne bıraktı. Turan, "Yıllarca arşivimizde yok diyerek bizi ve yargıyı yanılttılar. Maden onların arşivlerinde yokmuş. Biz de bu parselasyon planını arşivlerine koymaları için Büyükşehir Belediyesi'ne hediye ediyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN