TMMOB HDP’ye verdiği salonu SABAH’a vermedi

HDP’nin İstanbul ve Diyarbakır ile eş zamanlı düzenlediği “Hayır” kampanyasının startına ev sahipliği yapan Makine Mühendisleri Odasi, SABAH’a salon vermeyerek skandala imza attı

TMMOB HDP’ye verdiği salonu SABAH’a vermedi
Sabah Yazarlar Kulubü'nün İzmir'de yapacağı "Referandum Buluşmaları: Türkiye geleceğini oyluyor, Sabah yazarları anayasa değişikliğini tartışıyor" paneli, için Tepekule Kongre Merkezi'ndeki salonun bedeli karşılığında kullanım hakkını istedi. Türkiye Mühendis ve Mimarlar odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, boş olmasına rağmen 'Dolu' diyerek salonu Sabah Gazetesi'ne vermedi. Ancak aynı salonda 2 Mart 2016 tarihinde eli kanlı terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) İzmir, İstanbul ve Diyarbakır'da eş zamanlı olarak 'Hayır Hepimiz Kazanalım" sloganıyla referandum startı verildi. Her kesimden ve farklı görüşlerden üyeleri bulunan Makine Mühendisleri İzmir Şubesi'nin siyasi tavır sergilemesi ve Sabah Gazetesi'ne uyguladığı sansür AK Parti İzmir Milletvekilleri tarafından sert bir dille eleştirildi.

BU TARZ ODALAR KAPATILMALI
"Geçtiğimiz günlerde HDP milletvekilleri orada terörist başı Abdullah Öcalan'ı övücü konuşmalar yaptı" diyen AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, "Terörist başının alkışlanmasın fırsat verdiler. Ama bu ülkeye faydası olacak olanlarla ilgili hep engelleme içinde olurlar. Bence en önce konuşulması gereken bu tarz odaların kapatılması. Bütün yapılan inşaatlardan belli oranda para alıyor. Bu aldıkları paralarla hem hayır propagandası yapıyor. Bunları araştırdığımızda yöneticilerin dışarı ile bağlantısı olduğunu kanaatindeyim. Ne zaman bir yere yatırım yapsak, engellemek için her türlü işlemi yapıyorlar. Bunların zihniyetinde sorun var. Siyasi hayatım boyunca bu tarz odalarla mücadele edeceğim" şeklinde konuştu.

"İZMİR DÜŞMANLARI"
Makine Mühendisleri İzmir Odası'nın tavrını skandal olarak yorumlayan AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, "Her zaman demokrasinin yanında olan, milletin yanında olan Sabah grubuna salonunu tahsis etmeyip, terör örgütü PKK'nın siyasi uzantılarına her türlü kolaylığı sağlayan Makine Mühendisleri Odası'nın bu tutumu tek kelimeyle iğrençtir. Üstelik farklı görüşten insanların üye olduğu bir odanın duvarına referandum ile ilgili hayır pankartı asmak da bu odaların ne kadar çok yoldan çıktığını ideolojik birer karargaha dönüştüğünü göstermektedir. Benim şahsi görüşüm bu odalar kapatılmalıdır. Bu odalar İzmir'in imajını bozan çarpık siyasi ilişkilerin adresi haline gelmiştir. Bu meseleyi en kısa zamanda Türkiye'nin gündemine getireceğiz. İzmir'i de bu çarpık yapılı odalardan kurtaracağız. Bunlar İzmir düşmanıdır" dedi.

SİYESET YAPIYORLAR
AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan, "Her fırsatta demokratik bir yapıya sahip olduğunu ifade eden TMMOB'a bağlı Makine Mühendisleri Odasının Turkuvaz Medya Temsilcilerine uyguladığı haksız tutumu kınıyorum. Oda kendi görevini yapmaktan vazgeçmiş siyaset yapıyor. Türkiye'nin, İzmir'in gelişmesinin önüne geçmek istiyorlar. İşlerine gelince vatandaş diyorlar ancak bu işin adı düpedüz siyaset. Böyle bir olay demokrasinin neresinde var. Milletin hizmetinde olan bir salonu nasıl kullandırmazsın. Kimin salonunu kimden saklıyorsun" diye konuştu.

"ŞİDDETLE KINIYORUM"
AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, "Makine Mühendisleri Odası'nın bir basın yayın kuruluşuna yer vermemesini şiddetle kınıyorum. Yapılan bu yanlış olayı İzmir halkının takdirine sunuyorum. Odanın davranışlarının bu şekilde olduğunu uzun zamandır gözlemliyoruz. İzmirliler bu tavra cevabı en iyi şekilde verecektir" dedi.
BİZE ULAŞIN