Tıpta çığır açacak kapsül yöntemi

Aydın’da tıpta çığır açacak bir projeye imza atıldı. Yoğun bakım hastalarına ezilerek sondadan verilen ilaçlar tüpten geçecek formda üretildi

Tıpta çığır açacak kapsül yöntemi
Aydın'daki Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli Anestezi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Varlık Erel ve Aydın Devlet Hastanesi'nde görevli Yoğun Bakım Hemşiresi Latife Özşişeci, tıpta çığır açacak bir çalışmaya imza attı. Türk Patent Enstitüsü'nün ön başvuruyu kabul ettiği çalışma ile şu anda yoğun bakım ve evde bakım hastalarının devamlı kullanmak zorunda olduğu ilaçlar ezilerek verilirken sondalardan geçmesi için ezilen ilaçlar hastalarda toksisitesini veya tedavi yetersizliği gibi önemli sorunları gündeme getiriyor. Çığır açacak olan mikro ilaç kapsülü ile tüm ilaçların bu tüpten geçebilecek formda olmasını sağlayacak bir üretim şekli oluşturuldu. Evde bakım ve yoğun bakım hastalarının sağlıkları açısından üyük önem taşıyan mikro kapsül ile ilgili bilgi veren Dr. Varlık Erel, "Söz konusu hastalarımızın hipertansiyon, demans, alzheimer gibi sistemik hastalıkları için devamlı kullanmak zorunda oldukları pek çok ilaç var. Ancak beslenmeleri sondalardan yapılan hastaların ilaçları da bu sondalardan uygulanmak durumundadır. İlaçların neredeyse tamamı büyüklükleri nedeniyle bu sondalardan geçememektedir. Bu nedenle ilaçlar mevcut uygulamada hastalara sondalarından ezilir ve toz haline getirilerek verilir. İlaçların ezilerek verilmesi ise binbir teknoloji kullanılarak oluşturulan enteric, çok çeşitli film tabakalar ve kapsüller ile kaplanan ilacın tümüyle parçalanarak işlevini yitirmesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda da kullanılan ilaçların kan düzeyleri istenenden ya çok daha yüksek, ya da istenenden çok daha düşük olabilmektedir. İşte bizim geliştirdiğimiz sistem ile bu sorunların önüne geçiyoruz" dedi.

İLACIN ETKİSİ AZALIYOR
Yoğun bakım hastaları için ilaçların hemşireler tarafından ezildikten sonra sondalardan verildiğini söyleyen hemşire Latife Özşişeci, bu yöntem nedeniyle ilacın etkisinin azaldığını veya zarar verici boyutlara ulaşabildiğini söyledi. Özşişeci, "Yaptığımız çalışmada tüm ilaçların bu tüpten geçebilecek formda olmasını sağlayacak bir üretim şekli oluşturduk" dedi.
BİZE ULAŞIN