İptal edilen monoray faturası 1 milyon lira

Başkan Kocaoğlu gövde gösteri yaparak “Türkiye’de tek olacak” dediği monorayı yanlış hesap yüzünden iptal etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yanlış hesaplanan projeye bu zamana kadar yaklaşık 1 milyon lira harcadı

İptal edilen monoray faturası 1 milyon lira
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2013 yılından bu yana üzerinde çalıştığı Monoray projesi de diğer birçok proje gibi hüsranla sonuçlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun Gaziemir'de İZBAN'ın ESBAŞ İstasyonu ile Fuar İzmir arasında ulaşımı sağlaması için projelendirilen 'Monoray'ı "Türkiye'de ilk olacak" diyerek kamuoyuna tanıtmıştı. Ancak doğru düzgün hesaplanmayan maliyetler, gerçekle yüzleşince beklendiği gibi çıkmadı. İhale aşamasına gelen projenin yüksek maliyeti nedeniyle Başkan Kocaoğlu, monoray projesini iptal etti. Başkan Kocaoğlu konuya ilişkin olarak açıklama yaparak "Monoray hesaplarımızda çok pahalı çıktı. Taşıyacağı yolcusundan İzmir'in ekonomisine Fuar'ın işlevine katkısından çok daha ekonomik olarak pahalı geldi. Durdurduk projeyi. Başka formül arayışındayız. Ancak Fuar'ı ulaşım açısından başka türlü destekleyeceğiz" dedi.

KAMU ZARARI NE OLACAK?
İhale aşamasına gelen projenin yüksek maliyeti nedeniyle Başkan Kocaoğlu'nun monoray projesini iptal etmesi "Şok karar" olarak değerlendirildi. Böylelikle kamu kaynakları boşa gitmiş oldu. 2015 yılının ikinci yarısında Gaziemir Yeni Fuar Alanı (Fuar İzmir) arasında çift hatlı, 2 istasyonlu, 3 vagonlu 3 tren seti ve atölye binasını içeren "Monoray Projesinin Uygulama Projelerinin Hazırlanması" için ihaleye çıkılmış ve işi 970 bin lira ile TEKFEN Grubu almıştı. Projeler geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Büyükşehir Belediyesi'ne teslim edildi. Projenin iptal kararıyla Büyükşehir'in 970 bin lira harcayarak TEKFEN firmasına ihale ettiği uygulama projeleri de şok kararla çöpe gitmiş oldu. Projenin iptal kararı sonrasında akıllara "Bu güne kadar monoraya harcanan paralar ne olacak?" sorusu geldi. Geçtiğimiz aylarda ÇED onayı da verilen ve 2017 yılı içinde inşaat ihalesine çıkılması beklenen projenin rafa kalkması vatandaşları da isyan ettirdi. Gazetemizi arayan çok sayıda vatandaş "Madem yatırım için karlı ve uygun bir proje değildi niye bunca mesai ve para harcandı. Projenin fizibilitesi yapılmadı mı?" diye sorarak Büyükşehir'i beceriksizlikle suçladı. Kamu kaynaklarının boşa gittiğini öne süren vatandaşlar proje için bugüne kadar harcanan paraların sorumlulardan tahsil edilmesini istedi.
BİZE ULAŞIN