Ege’deki iş dünyası gelecekten umutlu

Ege iş dünyası anayasa değişikliği ile birlikte geleceğe güvenle bakıyor. Sistemin sağlayacağı istikrar ile yatırımların hızlanacağını ifade eden STK temsilcileri, “Kazanan Türkiye oldu” dedi

Ege’deki iş dünyası gelecekten umutlu
EGE Bölgesi'ndeki ekonomi dünyası yeni anayasa değişikliği ile birlikte umut tazeledi. "Evet" ile açılan yeni dönem için istikrar, umut ve güven vurgusu ön plana çıkarken, sivil toplum kuruluşları, "Seçimin kazananı Türkiye oldu" ortak görüşünde buluştu.
Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert: Cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemi ile karar alma ve uygulama süreçlerinin hızlanması ile birçok konuda olduğu gibi ekonomide de mesafe almanın kolaylaşacağına inancımız tamdır. Bir belirsizlik ortamı geride kaldı. Mevcut istikrar ortamı ile birlikte, bir dahaki seçimlere kadar hükümetimizden beklentimiz, iş dünyasını ve ekonomiyi güçlendirecek adımlara hızlı bir şekilde yenilerini eklemesidir.
Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci: İş dünyasına vadedilen tüm destekler ve bürokratik çarkların hızlanmasını sağlayacak tüm düzenlemeler hızlıca hayata geçirilmelidir. Diğer taraftan özellikle üretici ihracatçılarımızın Avrupa Birliği ile diyaloglarımızın artacağı ve uzlaşmanın merkezde olduğu bir dış politika sürecine ihtiyacı bulunmaktadır.
Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan: Artık tek derdimiz, ekonomi olmalıdır. Halkımızın refah seviyesini daha da yükseltmek olmadır.
Denizli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili: Şunu çok iyi bilmek gerekir ki bu referandumun kaybedeni yoktur, kazananı Türkiye'dir. Ülke olarak daha büyük atılımlar gerçekleştirerek daha çok yol kat edeceğiz. Yeni sistemle hızlı kararlar alarak hızlı yol alacağız. Ekonomi dünyası da önünü daha rahat görebilecek, daha rahat yatırım yapabilecektir.
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar: Ekonomiyi gündeme gelip, hedeflediğimiz ihracat seviyeleri, üretim seviyelerine ulaşmamızı sağlayacak, işsizliği ortadan kaldıracak çalışmaların ortaya çıkması gerekiyor.
EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter: Yeni dönemde en çok ihtiyaç duyacağımız şey yürütmenin tek elde toplanması ile birlikte istikrarlı politikaların izlenmesidir. Bu politikaların içinde de ekonomi politikaları öncelikli olmalıdır. Yerel ve küresel krizlere dirençli bir ekonomi, sanayide dönüşüm, sağlıklı ve kapsayıcı büyüme, gelir dağılımındaki adaletsizliklerin önlenmesi ve işsizlik sorununun çözümüne yönelik tedbirler öncelikli gündem maddeleri olmalıdır.

DOLAR UÇARDI
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil: Herhalde tersi sonuç çıksaydı dolar 5 lira olurdu. İstikrarın devam etmesi önemli. Para istikrarlı yeri sever, güvenli yeri sever. Güvenin, istikrarın bozulmaması iş dünyası bakımından iyi olur. Sonuç inşallah ekonomiyi daha ileri götürecek.
Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter: Bundan sonra herkes ekonomisine, işine gücüne bakmalı. Artık gözlerimiz seçimde değil geçimde. Nasıl projeler üretebiliriz onlara bakmak lazım. Ekonomi düzeldiğinde her şey düzeliyor.
Manisa Organize Sanayı Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek: Sandıktan istikrar çıktı. Türkiye'yi daha hızlı ihya etmek için var gücümüzle çalışmalıyız. Artık seçim bitti gerçek gündemimize dönmemiz lazım.
Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) Başkanı Abdullah Bekki: Referandum sürecinin tamamlanmasıyla artık geleceğe ve ekonomiye odaklanma zamanı gelmiştir. Ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasında AB üyeliği hedefi önemli bir çıpa işlevi görmektedir.
BİZE ULAŞIN