Buca’da yas var

Buca’da yas var

İzmir’den, Anneler Günü gezisi için Marmaris’e giden midibüsün Sakar Geçidi’nde devrilmesi sonucu hayatını kaybeden 24 kişinin cenazeleri gözyaşları içinde defnedildi

  • Egeli Sabah
  • Pazar 15.05.2017
İzmir Buca'da dün en acı Anneler Günü yaşandı. Buca'nın Yaylacık Mahallesi'nden dün Marmaris'e Anneler Günü etkinliği için gidenleri taşıyan iki tur midibüsünden birinin Muğla- Marmaris karayolunun Sakar Geçidi rampasında virajda yaklaşık 30 metreden alt yola uçmasıyla yaşamını yitiren 21'i kadın 24 kişin cenazeleri toprağa verilmek üzere Buca'ya getirildi. Cenazeler, İzmir Büyükşehir Belediyesi Buca Kaynaklar Mezarlığı Gasilhanesi ile Yenişehir Mahallesi'ndeki Merkez Defin İşleri Gasilhanesi'ne konuldu.

BAŞBAKAN CENAZEYE KATILDI
Cenazelerin helallik alınmak üzere evlerinin önüne getirildiğinde sokağa çıkan mahalleli, hayatını kaybeden komşuları ve yakınları için dua edip gözyaşı döktü. Buca Eyüp Sultan Camii'ndeki cenaze törenine Başbakan Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AK Parti, MHP ve CHP İzmir Milletvekilleri, siyasiler ve çok sayıda İzmirli katıldı. Kazada ölenlerden şoför Armağan Sertbaş'ın cenazesi ile diğer cenazelerden ayrı olarak Kaynaklar Merkez Cami'nden kaldırıldı.

"ANASIZLIĞI BİLİRİM"
Cenaze töreninde hayatını kaybedenlerin aileleri ile yakından ilgilenen Başbakan Binali Yıldırım, "Annesini genç yaşta kaybeden biri olarak anasızlığın ne demek olduğunu iyi bilirim. Bugün Anneler Günü isterdik ki bugünü daha iyi bir şekilde analım. Anneler Günü annelerin acısıyla birleşti. Büyük bir kaza her yönüyle araştırılacak. Sebebi ne olursa olsun ne yazık ki giden geri gelmiyor. Eksikler araçta varsa, yolda varsa veya sürücüde varsa bunların hepsi ortaya çıkar. 24 tane ocağa ateş düştü, bu acı az bir acı değil. Allah buna benzer kaza ve bela vermesin. Milletimizin başı sağolsun" dedi. Kazada hayatını kaybendenlerin çoğunluğunun yaşadığı Yaylacık mahallesindeki acılı yakınlarına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, taziye ziyaretinde bulundu. Kocaoğlu, "24 kardeşimiz vefat etti, 10 yaralımız var. İkisinin çok ağır olduğu bilgisini aldık. Hepimiz üzüntülüyüz. Çok büyük bir kayıp. Çok büyük bir facia. Yaraları sarmaktan, sabır etmekten ve hayatını kaybeden hemşehrilerimizin yakınlarına destek olmaktan başka çaremiz yok. Hepimizin başı sağolsun. Nur içinde yatsınlar. Yakınlarına sabır diliyoruz" dedi.

TUR DENETİMSİZ DİYE DUYDUK
Kazada en fazla kayıp yaşayan Buca'nın Yaylacık mahallesinin muhtarı Necdet Demirel, önemli bir iddiada bulundu. "Turun denetimsiz yapılrdığına yönelik duyumlar alıyorduk" diyen muhtar Demirel, "Bu turun denetimsiz olduğu yönünde benim de kulağıma dedikodular geliyordu ancak somut bir şikayet yoktu. Otobüs firmasının yazıhanesinin olmadığı, cep telefonu ile organize olunduğu yönünde bilgiler alıyorduk. Ancak kimseye 'Gitme' diyemezsin" denmez. Eşimi tura gitmekten son anda vazgeçirdim" diye konuştu.

KIZ KARDEŞLERİ KAZA AYIRDI
Kazadan sonra acının düştüğü Yaylacık Mahallesi'ndeki evlerden feryatlar yükseldi. Her birinin ayrı hayat hikayesi olan 24 candan en dikkat çekenler ise üç kız kardeşin yaşattığı acı oldu. Birlikte eğlenmenin hayalini kuran kardeşlerden iki çocuk annesi Fatma Sevindik ve bir çocuk annesi Hatice Güllü hayatını kaybetti, kardeşleri bir çocuk annesi Bahar Sinur ağır yaralandı. Üç kardeşten geriye kazadan yarım saat önce verdikleri molada turdaki diğer yolcularla ve kendilerini çektikleri mutluluk fotoğrafları kaldı. Üç kız kardeşin, geziden bir gece önce yakınlarının düğününde de bir arada oldukları ortaya çıktı.
BİZE ULAŞIN