Çukur dolu yollar vatandaşı bezdirdi

İzmir’de Büyükşehir’in kazdığı çukurlar kenti köstebek yuvasına döndürdü. Birçok ilçede açılan çukurların kapatılmamasına isyan eden vatandaşlardan bazıları çareyi yola halı sermekte buldu

Çukur dolu yollar vatandaşı bezdirdi
İzmir'de belediye ekipleri tarafından kazılan çukurlar kentin yollarını adeta köstebek yuvasına döndürdü. Açılan çukurlar uzun süre kapatılmayınca vatandaşlar da isyan noktasına geldi. Son yağışlarla daha da derinleşen çukurlar hem araç sürücülerine hem de çevre esnafı ve sakinlerine büyük zorluklar yaşatıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) ekipleri tarafından kazılıp uzun süre asfaltlanmayan yollardan biri Konak Yenişehir semtindeki Zeytinlik Caddesi. Yaklaşık bir ay önce su boru hattı döşenen caddenin numara 1'den 65'e kadar olan 500 metre uzunluğundaki kısmında çukurlar kapatıldı ancak asfalt kaplanmadı. Yağışlarla birlikte her geçen gün derinleşen çukurlar nedeniyle başta Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne giden ambulanslar olmak üzere araçlar yolda ilerlemekte güçlük çekiyor. Çevre esnafından Mehmet Ali Kaymakçalan, "İZSU ekipleri bir ay önce burayı kazdı. Hala kapatılmadı. Toz toprak nedeniyle kapı pencere açamıyoruz. Bazı araçların yoldan geçerken jantı yamuluyor. Lastiği patlayanlar oluyor. Kazalara neden olabilir. İşler bu kadar yavaş ilerlememeli. Burada insanlar mağdur oluyor" dedi.

KAZALARA NEDEN OLUYOR
Menemen'in İsmet İnönü Mahallesi 1281 ile Şehit Uzman Çavuş Yılmaz Demir Sokak başta olmak üzere çok sayıda sokakta bulunan çukurlar vatandaşları canından bezdirdi. Çukurlardan etrafa yayılan toz ve toprak nedeniyle bunaldıklarını söyleyen mahalle sakinleri, "Yetkililere sesleniyoruz. Sokaklarımızın bir an önce düzeltilmesini istiyoruz. Toz, toprak ve pislikten bıktık artık. Araçlar yollarda ilerlerken güçlük çekiyor. Çukurlar kazalara da neden olabilir" diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi'nce Karabağlar'ın Yunus Emre Mahallesi'nde yapımına 5 ay önce başlanan kanal çalışmasının tamamlanamaması tepki çekiyor. Kanal çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını isteyenler, yaşadıkları soruna çözümü ise sokağa halı sererek buldu. Mahallenin Muhtarı Süleyman Can, "5 ay önce başlayan kanal çalışması 20'den fazla sokakta sürüyor. Bundan dolayı sokaklarda çukurlar oluşuyor. İşlerin tamamlanarak bir an önce çukurların kapatılmasını istiyoruz. 5 aydır bir sokak bitirilip asfaltlama yapılmadı. Toz, çamur olmasın diye esnaf, vatandaş yola halı serdi. Bu durumu belediye bürokratlarına ilettik. Bir an önce asfaltlama yapılmalı, bu sıkıntıdan kurtulmak istiyoruz" diye konuştu. Mahalle esnafından Muharrem Uyanık ise "Sokağa halı sererek toz ve çamuru engellemeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu. Mahalle sakini Ayşe Dikici de serebral palsi hastası 13 yaşındaki oğlu Sezer Dikici'nin yürüteç sayesinde hareket edebildiğini anlattı. Oğlunun hastalığı nedeniyle sürekli egzersiz yapması gerektiğini dile getiren Dikici, şu ifadeleri kullandı: "Çocuğumun ikinci kattaki evden sokağa inebilmesi için binaya özel asansör yaptırdık. Yakınlarda park olmadığı için eve yakın caddede yürütmek zorunda kalıyoruz ancak sokakların hali nedeniyle dışarıya çıkamıyoruz. Bu durum nedeniyle çocuğumu neredeyse 6-7 aydır hiç çıkartamadım. Yürüyemediği için ayakları geriye gitmeye başladı. Sokağımızda 11 aydır çalışma var. Sokakta yürüyemediği için yürüme bandı aldık ama o da hızlı olduğu için yetişemiyor, bu nedenle kullanamıyoruz."

GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ
Buca'nın Fırat Mahallesi, 289/59 Sokak'ta ise İZSU'nun çalışması sonucu oluşan çukurlar, kapatılmayı bekliyor. Mahalle sakini 27 yaşındaki Cumhur Mert, belediye yetkililerini 1 aydır aradıklarını fakat hiçbir dönüş alamadıklarını ifade etti. Mert, "Çukurlar araçlar için tehlike oluşturduğu gibi, mahalleyi de toz toprak içinde bırakıyor. Yetkilileri göreve çağırıyoruz" ifadesini kullandı.
BİZE ULAŞIN