Açılıştan 160 gün sonra hizmete girdi

Büyükşehir, Buca’daki Sosyal Yaşam Kampusu’nun içindeki huzurevini yaşlıları konu mankeni yaparak Aralık ayında açmıştı. Geçen 5,5 ayın ardından kompleks ancak hizmete girebildi

Açılıştan 160 gün sonra hizmete girdi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca'da yapımına 2013 yılında başladığı Sosyal Yaşam Kampusu'nu 19 ay gecikmeyle bitirebildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından 100 milyon liraya, Buca Evka1'de inşa ettiği sosyal yaşam kampüsünün iki kez ertelenen resmi açılışını henüz ruhsat alınmadan, 10 Aralık 2016'da, CHP Genel Başkanı ve Ana Muhalefet Partisi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı törenle yaptı. Gürçeşme Huzurevi'ndeki yaşları 70 ile 80 arasında değişen yatalak yaşlıların açılıştı mizansen olarak kullanılması o süreçte tepkileri de beraberinde getirdi. Egeli Sabah'ın 'Yaşlıları konu mankeni olarak kullandılar' başlığı ile manşetine taşıdığı haberin ardından belediye bilgi edinme yasası kapsamında yapılan başvurularda yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve huzurevinde kalan yaşlıları üzdüğünü öne sürdü.

AÇILDIĞINDA RUHSATI YOKTU
Egeli Sabah'ın yaptığı araştırma o süreçte Kılıçdaroğlu'nun hizmete soktuğu yerleşkenin içinde yer alan huzurevinin işletme ruhsatının olmadığını ortaya koydu. Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından Büyükşehir Belediyesi nihayet beklenen ruhsatlandırma işlemini tamamladı ve resmi açılışın üzerinden 160 gün yani 5.5 ay gibi bir süre geçtikten sonra huzurevini hizmet sokabildi. Nisan ayının son günlerinde Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğünden kompleksin işletme ruhsatını alan Büyükşehir, Gürçeşme Huzurevindeki yaşlıları Mayıs ayı ortalarında yeni yerlerine taşıdı. Önceki gün 'ikinci bahar' başlığı ile bülten geçen Büyükşehir Belediyesi huzurevi sakinlerinin günlük yaşamlarından kesitlerin yer aldığı fotoğraf ve görüntüleri yazılı ve görsel basına servis yaptı. Büyükşehir Belediyesinin bu açıklaması süreci yakından takip edenler tarafından 'Gecikmeli bahar' olarak yorumlandı.

?YAŞLILARI TAŞIDILAR
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kendi bünyesindeki Zübeyde Hanım Huzurevi'nde kalan çok sayıda yaşlıyı açılışta odalar boş görünmesin diye birkaç saatliğine de olsa Sosyal Yaşam Kampusu içinde yeni inşa edilen huzurevine taşıdı. Hatta daha da ileri gidip huzurevinde kalan bazı yatalak yaşlıları da yeni komplekse taşıyıp odalardaki yataklara yatırdı. Açılışı sonrası tesisi gezen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu odalarda kalan yaşlı, bakıma muhtaç vatandaşlarla sohbet etti, fotoğraf çektirdi. Yaşlılar, törenin ardından görevliler tarafından Zübeyde Hanım Huzurevi'ne geri taşındı.
BİZE ULAŞIN