CHP’li başkana protesto

Balçova Arsa Mağdurları, Balçova Belediye Sarayı önünde temsili halk meclis toplantısı yaptı. Arsa mağdurları, dava için istenen belgeleri vermeyen Başkan Çalkaya’yı protesto etti

CHP’li başkana protesto
Balçova Belediyesi'nden 1980 askeri darbesi öncesi satın aldıkları arsalarına aradan geçen 40 yıllık süreçte imar hakkı elde edemedikleri için mağdur olan ve Türkiye'deki iç hukuk yolları tükendiği için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine dava açan Balçova Arsa Mağdurları, belediye sarayı önünde temsili olarak alternatif halk meclisi toplantısı gerçekleştirdi.

ÇALKAYA'YI ÇAĞIRDILAR
Bilgi Edinme Yasası kapsamında Balçova Belediyesi'ne verdikleri dilekçelerle istedikleri resmi belgelerin bir türlü kendilerine verilmemesine tepki gösteren çok sayıda arsa mağduru dün öğleden sonra Belediye sarayı önündeki meydanda toplandı. Balçova Belediyesi'ni istedikleri belgeleri vermeyerek savunma haklarını ihlal etmekle suçlayan mağdurlar yaptıkları basın açıklaması ile Başkan Mehmet Ali Çalkaya'yı ve belediye bürokratlarını protesto etti. Arsa mağdurları adına açıklama yapan avukat Mustafa Kemal Turan, mağdurların Balçova Belediyesi'nden sadece son idari işlemin durumun gösterir bir belge istediğini belirterek, "Belediye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne sunulacak belgeyi vermeyerek arsa mağdurlarının savunma hakkını ihlal edip davaların uzamasına neden oldu. Belediye, elinde tapusu olmayan vatandaşlara 'Elinizdeki belgeleri verin' dedi. 14 senedir bu bilgi ve belgeleri zaten belediyeye veriyoruz. Arsaların satışına ilişkin alınan encümen kararını istedik. Onu da vermediler. Soruyorum size, belediye encümenince alınmış karar, belediyede olmayacak da nerede olacak?" diye konuştu. Arsa mağdurları, Başkan Mehmet Ali Çalkaya ile imardan sorumlu başkan yardımcısının gelip kendilerine açıklama yapmasını istedi.

DİLEKÇE HAZIRLANACAK
AK Parti Balçova İlçe Başkanı Evrim Özen, Kemal Turan'la bir süre görüştü. Mağdurları mücadelesini yakından takip ettiğini belirten Evrim Özen, "Taleplerinizi belediye başkanına iletme sözü veriyorum" dedi. Balçova Belediyesi ise her iki tarafında mutabık kalacağı bir dilekçe örneği hazırlanması ve matbu dilekçe ile başvuruda bulunulmasının kararlaştırıldığını açıkladı.
BİZE ULAŞIN