Önce kızını sonra böbreğini verdi

Kaynanasından nakil yapılan böbrekle hayata tutunan Recep Çat, “Kayınvalidem önce kızını, sonra da böbreğini verdi” dedi

Önce kızını sonra böbreğini verdi
Manisa'da ev kadını 45 yaşındaki Serap Çat ile evli olan, 2 çocuk babası Recep Çat'a, yaklaşık 4 yıl önce ağrı şikayetiyle gittiği hastanede böbrek yetmezliği tanısı konuldu. Otobüs şoförü Çat'ın, iki ay kadar önce mide bulantısı, kusma şikayetiyle Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurduğunda, diyalize girmesi, böbrek nakli olması gerektiği söylendi. Haftada 3 gün diyalize girmeye başlayan Çat'ın nakil olabilmesi için uygun donör aranmaya başladı. Damadının durumuna dayanamayan 68 yaşındaki Aysu Doğrular, dokuları tutunca böbreğini vermek için gönüllü oldu.

BÜYÜK FEDAKARLIK
Recep Çat'a, İzmir Kent Hastanesi'nde Opr. Dr. Işık Özgü, Opr. Dr. Uğur Saraçoğlu, Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok'tan oluşan ekip tarafından kayınvalidesinden alınan böbrek nakledildi. "Kayınvalidem alkışlanacak bir fedakarlıkta bulundu" diyen Çat, "Diyalize girince psikolojim bozulmaya başladı. Kayınvalideme böbreklerimin bittiğini söyledim. 'İkisini de alabilirsin' dedi. Kayınvalideme de, doktorlarıma da çok teşekkür ediyorum. Kayınvalidemin önce kızını, sonra da böbreğini aldım" dedi. Damadına böbreğini vermek için bir an bile tereddüt etmediğini belirten Aysu Doğrular, "70'ime merdiven dayamışım. Damadıma bir şey olsa kızımın hali nice olurdu. Damadıma böbreğim helal olsun" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN