Opera ihalesine iki itiraz birden geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2. kez yaptığı opera binası ihalesinde işi 102 milyon TL’lik farkla en yüksek teklifi yapan firmaya verdi. İhaleden elenen iki konsarsiyum Büyükşehir’in gerekçelerine itiraz etti

Opera ihalesine iki itiraz birden geldi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz hafta cuma günü Karşıyaka'da yapmayı planladığı İzmir Opera Binası'nın ihale sonucunu açıkladı. İhale, 429 milyon lira ile en yüksek teklifi veren Çağdan Mühendislik ile Avusturyalı ortağı Waagner - Bıro Austria Stage Systems AG iş ortaklığında kaldı. İhaleyi kazanan firma ile en düşük teklifi veren Taca İnşaat- A Grup ortak konsorsiyumu arasında 102 milyon lira fark olması tartışmaları da beraberinde getirdi. İhale sonucunun teklif veren firmalara tebliğ edilmesinin ardından komisyon tarafından değerlendirme dışı bırakılan 3 firmadan ikisi, ihale sonucuna itiraz etti. Şimdi tüm gözler komisyonun vereceği karara çevrildi. Tartışmalı ihalede Egeli Sabah komisyon tarafından tutulan sonuç tutanağına ulaştı. 4 firmanın teklif verdiği ihalede en düşük teklifi veren Taca-A Grup ortak konsorsiyumunun, A Grup'un iş bitirme belgesindeki bir imza nedeniyle değerlendirme dışı bırakıldığı ortaya çıktı. İhale sonrası katılımcı firmalara gönderilen tebligatta yer alan bilgilere göre A Grup, opera binası ihalesinde iş bitirme belgesi olarak Azerbaycan'da Dia Holding'in alt taşeronu olarak yaptığı Azerbaycan Cumhuriyeti Emlak Meseleleri Devlet Komitesi'ne ait Haydar Aliyev Merkezi'ni gösterdi. Komisyona sunulacak belgeyi, holdingin Azerbaycan Şube Müdürü Burhan Keleş imzaladı. A Grup tarafından komisyona sunulan dosyada, Nahcivan Şehri 2. Noterliği'nin Devlet Noteri M. A Asgarov tarafından verilen ve orijinal iş bitirme belgesinin, suretiyle aynı olduğunu gösterir belge de yer aldı. Noter ayrıca orijinal iş bitirme belgesinin sureti ile karşılaştırıldığını, belge üzerinde herhangi bir silme, paraf, ek ve diğer bir düzetme tespit edilmediğini de teyit etti. Ardından da belgeye noterlik şerhi düşülerek 'aslı gibidir' mührü vuruldu.

İMZAYI ÖNE SÜRDÜLER
İhale komisyonu, yaptığı değerlendirme sonucunda incelemeye konu orijinal dildeki iş deneyim belgesinde imzası bulunan şirketin Azerbaycan Müdürü Burhan Keleş'in imzasının doğruluğuna ve belgeyi hangi sıfatla imzaladığına ilişkin tasdik işleminin olmadığını ve dolayısı ile tasdikin, belgedeki imzanın doğruluğuna ve belgeyi imzalayan kişinin hangi sıfatla imzaladığına yönelik olmadığının tespit edildiğini öne sürdü. Ardından da konsorsiyum ortaklarından A Grup'un iş deneyim (alt yüklenici iş bitirme) belgesinin yapım işleri ihaleleri uygulama yönetmeliğinin 'belgelerin sunuluş şekli' başlıklı 31. Maddesine ve idari şartnamenin 7.7 maddesi ile kamu ihale genel tebliğinin 8.5 maddesi hükümlerine uygun olarak sunulmadığını öne sürerek Taca İnşaat - A Grup ortak konsorsiyumunun teklifinin Kamu İhale Kanunu'nun 36 ve 37. maddeleri uyarınca değerlendirme dışı bırakıldığını belirtti. Komisyonun ihaleyi kazandığı açıklanan gruptan 102 milyon lira daha düşük teklif sunan Taca - A Grup ortak konsorsiyumundan düşük fiyat sorgulaması istememesi kafa karıştırdı. Komisyon yaptığı değerlendirme sonucu tuttuğu tutanakta düşük fiyat sorgulaması istememesine gerekçe olarak da Taca İnşaat - A Grup ortak konsorsiyumunun verdiği 329 milyon liralık teklifin sınır değerin altında kalmasını gösterdi. Kamuoyunda tartışma yaratan ihale ile ilgili önceki gün şok gelişme yaşandı. Komisyonun çeşitli gerekçeler göstererek değerlendirme dışı bıraktığı 3 firmadan ikisi Taca İnşaat -A Grup ortak konsorsiyumu ile Yenigün A.Ş - Deda LTD. ŞTİ iş ortaklığı, 10 günlük yasal itiraz süresinin son günü olan geçtiğimiz pazartesi günü Büyükşehir'e başvuruda bulunarak ihale sonucuna itiraz etti. Şimdi tüm gözler ihale komisyonuna çevrildi. İtirazlar karşısında komisyonun nasıl bir tutum izleyeceği merak konusu oldu. Komisyon itirazları ret ederse firmaların itirazlarını kısa adı KİK olan Kamu İhale Kurumu'na taşıma hakları bulunuyor. Firmalar KİK'ten de istedikleri sonucu alamazlarsa ihale sonucu yargıya da taşınabilecek.

HANGİ FİRMA HANGİ GEREKÇE İLE ELENDİ
Yenigün İnşaat Sanayi ve Tic. A.Ş - DEDA Perde Sistemleri İnşaat Ortak Konsorsiyumu: 379 milyon 600 bin lira teklif verdi. Konsorsiyumun komisyona sunduğu iş deneyim belgesinin tasdik işlemi uygun olmaması ve özel ortağın cirosunun yeterli olmaması.
Theater Technische Systeme GMBH: İdari şartnamenin 22.1'inci maddesine 'Zarfın yapıştırılan yeri istekli tarafından imzalanarak, mühürlenir veya kaşelenir' istinaden zarfın yapıştırılan yeri kaşelenmediğinden teklif açılmadan istekliye iade edilmek üzere saklanmıştır.
Ermit Müh - Mapavri Taah. İnş Ortak Konsorsiyumu: 337 milyon lira teklif verdi. Özel ortağın teklif zarfı içinde banka referans mektubu sunmadığından ve özel ortağının sunmuş olduğu iş deneyim belgesinin tasdik işlemi uygun olmadığından teklifi ret edildi.
Taca İnşaat - A Grup Ortak Konsorsiyumu: 327 milyon lira teklif sundu. Özel ortak geçerli bir iş deneyim belgesi sunamadığından teklif ret edildi
BİZE ULAŞIN