Yüzerek engelleri aştı

Doğuştan bedensel engelli, 13 yaşındaki Nazmiye Dolar, 2 yıl önce başladığı yüzme sporu sayesinde destekle yürümeye başladı

Yüzerek engelleri aştı
Manisa'nın Turgutlu ilçesinde annesi Nefise Eşman ile birlikte yaşayan 'Spastik tetraparezi' hastası 13 yaşındaki Nazmiye Gizem Dolar, 2 yıl önce tekerlekli sandalyeye mahkumken, yüzme sporu sayesinde ayağa kalktı. İlk adımlarını suda atan Dolar, annesi ve antrenörlerinin de desteğiyle, engelliler kategorisinde sırt üstü yüzmede 5 madalya kazandı.

TÜRKİYE 1.'Sİ OLDU
Kızını Manisa merkezdeki antrenmanlara 30 kilometre uzaklıktan getiren anne Nefise Eşman, "Bu aşamaya gelinceye kadar çok zorluk çektik. İki yıl önce yüzmeye başladı. Kasları ciddi anlamda güçlendi. Eskiden havuza gitmediği dönem kasları salınmıştı. Şimdi artık kasları gelişti, fiziksel anlamda da iyi oldu" diye konuştu. Kızının milli sporcu olmak istediğini anlatan Eşman, havuza başladığı dönemde 3 ay sonra Türkiye birinciliği kazandığını ifade ederek, "Gizem, şu anda destekle yürüyebilecek duruma geldi. Daha önce tamamen tekerlekli sandalyedeydi. Yüzmenin sayesinde bunlar oldu" diye konuştu. Engelliler yüzme antrenörü Barkın Yelkenci ise, "Gizem ilk geldiğinde sürekli tekerlekli sandalyedeydi. Ağır düzeyde su korkusu vardı. Zaman geçtikten sonra suyun üstünde durmaya başladı ve kasları esnekleşti. Adım atarken dik duruyor, kulaçları gelişti. Şu anda desteksiz şekilde adım atabiliyor. Walker ile yürümeye başladı. Bir Türkiye şampiyonluğu kazandı ve toplamda 5 madalya aldı" dedi.
BİZE ULAŞIN