İzmir’de panik gecesi

Ege Denizi’nde önceki gün 6.2 büyüklüğündeki depremin ardından 280 artçı sarsıntı daha meydana geldi. Panik yaşayan ve evlerine girmek istemeyen İzmirliler sahuru parkta yaptı

İzmir’de panik gecesi
Ege Denizi'nde Karaburun açıklarında önceki gün öğleden sonra başlayan depremsel hareketlilik gece boyunca devam etti. 6.2 büyüklüğündeki depremin ardından 12 saat içinde 280 artçı sarsıntı daha meydana geldi. Ülkenin batısını, kıyı şeridindeki tüm kentleri etkileyen sarsıntı; İzmir'in dışında Aydın, Manisa, Balıkesir, Çanakkale ve İçbatı Anadolu Bölümü'ndeki Kütahya'nın da batı kesimlerinde hissedildi. Etkili deprem sonrası ülkenin batısında insanlar sokaklara döküldü. Küçük çaplı hasarlara rağmen depremin ucuz atlatılması ölen ve ciddi yaralanan kimsenin olmaması sevindirdi. Evlerine girmek istemeyen İzmirliler, soluğu deniz kenarında aldı. İkinci bir deprem olma ihtimaline karşı bazı vatandaşlar çimlerde çadır kurarken, bazı vatandaşlar ise parkta sahur yaptı.

ÇADIR KURULDU
Depremin ardından eve gitmenin güvenliği olmadığını söyleyen 25 yaşındaki İsmail Özalp, ailesi ile birlikte parkta sahur yaptı. Çoğu vatandaş gibi evde olduğu sırada depremi hisseden Özalp, korunma amacıyla deniz kenarına geldiklerini belirtti. Depremin şokunu hala atlatamayan 20 yaşındaki Selin Coşkun, "Depremin olduğu sırada kütüphanedeydim, birden kitaplıkların sallandığını gördüm ve kitaplar yere düşmeye başladı. Kütüphanedeki insanlar masaların altına girdi, çok korktuk. Kısa bir süre sonra herkes dışarı çıkmaya başladı. Bu yüzden evde kalmamaya karar verdik, kamp yapmanın daha güvenli olacağını düşündük" dedi. İzmir'de bir kaç aydır ufak çaplı depremlerin meydana geldiğini vurgulayan 21 yaşındaki Mustafa Ülkü, "Yüksek şiddetli bir deprem beklemiyorduk. Hem uzun sürmesi hem de şiddetli olması bizi korkuttu ve en azından bu geceyi daha sakin geçirmek istedik. O yüzden geceyi daha güvenli ve sakin geçirmek için deniz kenarını tercih ettik" diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Aşevi, deprem sonrası evlerine girmekten çekinen vatandaşlar için 10 Gezici Mutfak aracıyla gece boyunca çorba, pide, ayran ve su dağıtımı yaptı.6.2'lik depreme Pınar Karşıyaka oyuncusu Polanyalı forvet Mateuzs Ponitka markette yakalandı. Ponitka, raflardan ürünlerin yere düşüp saçıldığı bir fotoğrafı, "Hayatımın enteresan günlerinden biri daha, alışveriş esnasında deprem. Hayatta kaldığım için mutluyum" notuyla paylaştı.
BİZE ULAŞIN