Varan’dan kentsel dönüşüm uyarısı

Korku ve paniğe neden olan 6.2 büyüklüğündeki depremin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Varan, İzmir’de kentsel dönüşüm çalışmalarının bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi

Varan’dan kentsel dönüşüm uyarısı
Ege Denizi'nde 12 Haziran Pazartesi günü meydana gelen, İzmir'in tamamında hissedilen 6.2 büyüklüğündeki deprem, kentteki yapıların ne kadar güvenli olduğu sorusu tekrar gündeme getirdi. İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, korku ve paniğe neden olan Karaburun açıklarında meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremin ardından açıklamalarda bulundu. "İzmir'in depreme karşı güvenli yapılardan oluşması için kentsel dönüşüm çalışmalarının bir an önce tamamlanması gerekiyor" diyen Varan, "Türkiye'de en çok can ve mal kaybına yol açan doğal afetlerin başında yüzde 61'lik bir oranla depremlerin yer alıyor. Kentsel dönüşüm projeleri İzmir gibi öncelikle büyük kentlerimiz olmak üzere acil gerekliliktir. İzmir ve pek çok büyük kentlerimiz aşırı nüfus yığılmaları düzensiz ve çarpık yapılaşmalarla, yanlış yer seçimleriyle karşı karşıyadır" dedi.

Mevcut binalar dayanıksız
İzmir'deki mevcut yapıların büyük bir bölümünün eski mevzuat uyarınca inşa edildiğini belirten Varan, "İzmir'deki binaların deprem açısından yeterli dayanıma sahip olmadığı, yapıların büyük çoğunluğunun yalıtımsız ve enerji verimliliği açısından yetersiz olduğu, kentlerimizin altyapısının (yol, su-kanalizasyon ve elektrik hatları) eski ve düzensiz olduğu görülmektedir. Ülkemizde mevcut yapılara ilişkin verilere bakarsak; yaklaşık 19 milyon binamız vardır. Bunlardan yaklaşık 5 milyonu daha iyi durumdadır. Dolayısıyla elden geçmesi gereken 14 milyon bina vardır ve bu 14 milyon binanın yaklaşık yarısının riskli olduğu düşünülmektedir. İzmir'de de bu oran farklı değildir. İzmir'de, önümüzdeki 10 yıl içinde insan veya doğa kaynaklı felaketlerin meydana gelmesi halinde 30 milyar dolarlık hasar oluşaktır.
BİZE ULAŞIN