Polis bayramda trafiği drone ile denetleyecek

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile bayram boyunca ekipler, drone ve helikopterlerle trafiği havadan takip edecek

Polis bayramda trafiği drone ile denetleyecek
İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine, 'Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri' konulu genelge gönderildi. İçişleri Bakanlığı, Ramazan Bayramından günler önce, trafikte seferberlik anlayışıyla bayramda alınacak trafik tedbirleri konusunda, valilikleri uyardı. Trafiğin yoğun olduğu güzergahlar, bayram süresince, helikopter, drone ve İHA'larla takip edilerek, denetlenecek. 'Tuzak radar' algısına neden olacak yöntemlerle radar araçları gizlenerek, denetim yapılmayacak, radarla hız denetimleri, hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı yerlerde yapılacak. Ayrıca, sadece ön koltukta değil, arka koltukta oturanların da emniyet kemeri kullanımı denetlenecek, bu konuda bilgilendirmeler yapılacak.

BİLGİLENDİRMELER YAPILACAK
Kazaların asgari seviyeye düşürülmesini içeren yazıda, trafik ekiplerine bayram tatili süresince trafiğin tanzimi ve denetimi dışında görev verilmeyeceği, ihtiyaç duuyulması halinde ise Polis Bölge Trafik Ekipleri ile Jandarma Trafik ekipleri tarafından karma ekipler oluşturulacak denetimler yapılacağı, karayollarında denetim yapan araçların tepe lambalarının açık olacağı belirtildi. Öte yandan trafiğin yoğun olduğu noktalarda ise ekipler helikopter, drone ve İHA türü hava taşıtlarından, trafiğin yoğun olduğu güzergahlarda bayram süresince yararlanılacak. 'Tuzak radar' algısına neden olacak yöntemler ile radar araçları gizlenerek denetim yapılmayacak.
BİZE ULAŞIN