Büyükşehir uyandı!

Meles Çayı üzerindeki köprü inşaatı için ‘1 yıldır çivi bile çakılmadı’ başlıklı haberimizin ardından harekete geçen Büyükşehir, nihayet çalışmalara başladı

Büyükşehir uyandı!
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak tramvayı çalışmaları kapsamında geçtiğimiz yıl mayıs ayında Meles Çayı üzerinde, eski Sümerbank fabrikası önünde bulunan betonarme karayolu taşıt köprüsünü yapı güvenliğini gerekçe göstererek önce araç trafiğine kapattı. Ardından da Ağustos 2016'da yıktı. Yıkım işlemi sonrası yıkılan köprünün etrafı alüminyum perdelerle çevrilirken Şehitler Caddesi'nden gelip Karşıyaka, Altındağ, Çamdibi ve 1. Sanayi Sitesi yönüne giden araç sürücüleri de dere üzerindeki ikinci köprüye yönlendirildi. O süreçte İzmir Büyükşehir üzerinden tramvay hattı geçeceği için yıkılan köprünün yerine yenisinin inşa edileceğini duyurdu. Yıkım öncesi köprünün altından geçen altyapılar, başka bir yere deplase edildi. Herkes yıkılan köprünün yerine yenisinin yapılmasını beklerken Büyükşehir Belediyesi, birçok projede olduğu gibi bu projede de öngörüsüzlüğünün kurbanı oldu. Yıkım işleminin üzerinden 1 yıla yakın bir süre geçmiş olmasına rağmen yapılacak yeni köprü içini bir çivi dahi çakılamadı. Durum böyle olunca özellikle trafiğin yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde Şehitler Caddesinde yığılmalar meydana geldi. Yaşananlara isyan eden vatandaşlar Büyükşehir'e tepki gösterdi. Egeli Sabah Meles çayı üzerinde yaşanan köprü skandalını 10 Mayıs 2017 tarihinde '1 yıldır çivi bile çakılmadı' başlığı ile manşetine taşıdı. Haberimizin ardından harekete geçen Büyükşehir, bu güne kadar hiçbir işlem yapmadığı köprü için harekete geçti.

SÜRÜCÜLER SEVİNDİ
Şehitler Caddesi üzerinde, Meles çayının yanında şantiye kuran Büyükşehir, yapılacak yeni köprü için kazık çakma işlemlerine başladı. Yaşananlara anlam veremeyen vatandaşlar bir yıldır bekleyen köprü imalatının geç de olsa başlamış olmasını sevindirici olarak nitelendirdi. Büyükşehir'e tepki gösteren vatandaşlar, "1 yıl önce yenisini yapacağım diye yolu kapatıp yıkıyorsun sonra da bir çivi dahi çakmadan öylece bırakıyorsun. Sonra gazeteler manşet yapınca hemen şantiye kurup iş makinalarını köprü imalatı için seferber ediyorsun. Bu nasıl iş anlamadık. İlla ki yapılması için gazetenin manşet yapması mı lazım" diye konuştu. Vatandaşlar yıkıldığı tarihte başlanması halinde köprünün bugün bitmiş olacağını da hatırlatarak Büyükşehir'i vurdumduymazlıkla suçladı. Büyükşehir, Karşıyaka tramvay hattı ray döşeme çalışmaları kapsamında yıktığı Bostanlı Deresi üzerindeki köprüyü de benzer bir durumla karşılaşmıştı. Mayıs 2016'da çürük olduğu gerekçesi ile Bostanlı Deresi üzerindeki betonarme köprü yıkılmış yerine yenisini yapmak için çalışma başlatılmıştı. 8 ay sonunda projeyi değiştiren Büyükşehir'in 15 günde dereyi çelik köprü ile geçmesi tepkileri beraberinde getirmişti.
BİZE ULAŞIN