Esila bebeğe yardım eli

Sağlık Bakanlığı, doğuştan CP hastası olan 2.5 yaşındaki Esila bebek için harekete geçti. İl Sağlık Müdürü ve Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi ekipleri, Esila bebeği ziyaret ederek durumunu öğrendi

Esila bebeğe yardım eli
İzmirli Aslı ve Süleyman Avcı çiftinin doğuştan Cerebral Palsy (CP) hastası olan 2.5 yaşındaki çocukları Esila'nın yaşama tutunması için Sağlık Bakanlığı, harekete geçti. İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur ve Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi (BEH) Evde Sağlık Hizmetleri Birimi, basında yer alan haberlerinin ardından solunum cihazı ile hayatını sürdürebilen minik Esila'nın yardımına koştu. Minik bebeği evinde ziyaret eden 1 doktor, 1 hemşire ve 1 fizyoterapistten oluşan 3 kişilik Çiğli BEH ekibi adına durum değerlendirmesi yapan Dr. Murat Acar, "Esila'nın Çocuk Nörolojisi, Çocuk Ortopedisi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon gerekirse Beyin Cerrahi uzmanlıkları tarafından oluşan bir konsey tarafından değerlendirilmesi ve tedavisinin bu konsey kararınca yönlendirilmesi uygun olacaktır. Bizler Esila'nın yaşam kalitesini arttırmak için hep yanında olup elimizden geleni yapacağız" dedi.

GEREKENİ YAPACAĞIZ
Esila için artık yalnız olmadıklarını hissettiklerini belirten Avcı çifti, "Doktorumuzun ve Fizyoterapistimizin yaklaşımı bizi çok mutlu etti. Bizi birçok konuda bilinçlendirerek yol gösterdiler. Esilamız, yapamaz dediğimiz şeyleri yapmaya başladı. Yaşamaz denildi ama şimdi kızım gülümsüyor. Eline oyuncak verdiğimizde tutuyor, bizi anlıyor. Mesela banyo yapmayı pek sevmiyor ve bunu mimikleri ile belli ediyor. Yardım çağrımıza bu kadar hızlı cevap bulacağımızı bilmiyorduk doğrusu. Esilamız artık yalnız değil" dedi. İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur ise, "Esila yavaş yavaş tepkiler vermeye başlamış, neredeyse gülmeye başlamış. Bunlar bizi çok umutlandırdı. Hareketleri kısıtlı olduğu için soluk alıp vermesi de kısıtlı. Ne gerekiyorsa yapmaya hazırız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN