Çöpçülük yaparken hayallerine uzandı

Belediyede şoförlük yapan Yüksel Aydın, yazdığı senaryolarla adından söz ettiriyor. Yazdığı senaryoların 7 tanesi filme çevrilen Yüksel Aydın, “Artık, sinema öncelikli işim oldu” dedi

Çöpçülük yaparken hayallerine uzandı
İzmir Karşıyaka Belediyesi'nde uzun süre temizlik işleri kadrosunda çalışan 49 yaşındaki Yüksel Aydın, 9 yıl boyunca kamyonun arkasında çöp topladı. Evli ve 2 çocuk babası olan Aydın belediyenin sınavında başarılı olarak şoförlük kadrosuna geçti. Çöpçülük yaptığı dönemde Alsancak'ta bir kafede otururken, yönetmen Ülkü Erakalın ve senarist Bülent Oran ile tanıştı. İkili kişi ile bir süre sohbet eden Aydın, Ülkü Erakalın'ın 'Ali Veli Deli' filminde asistanlık yapmak için anlaştı. İlk defa bir film setine giden, bir filmin çekimine canlı şahit olan Aydın, sinemaya ilgi duymaya başladı. O yıllarda Erden Ener Özel Konservatuvarı'nda oyunculuk ve senaristlik eğitimi aldı.

7 TANESİ ÇEKİLDİ
Konsevatuvar sonrası sinemanın kendisi için öncelikli iş haline geldiğini belirten Aydın, "Belediyedeki işimi aksatmadan sinemayla ilgilenmeye başladım. Eşim ve çocuklarım uyuduktan sonra bilgisayar başına geçip sabah 04.00'e 05.00'e kadar senaryo yazıyorum. Şimdiye kadar 20 senaryo yazdım. Bunların arasında komedi filmi de var, aksiyon ve korku filmi de var. Bunlardan 7 tanesi çekildi. Çöpte bulunan bir çocuğun hikayesini yazdım 'Umutsuzlar' diye. Bu senaryom o zamanlar revaçta olan video film olarak çekildi. Şu an vizyonda olan 'Nefrin' filminin de senaryosunu yazdım" dedi.

İŞİMDEN UTANMADIM
Yaptığı işten utanmadığını belirten Aydın, "Çöpümü toplayıp evime ekmek götürdüm. Sektörde bir günde bir film yazan senarist olarak anılıyorum. Ben bilgisayar başına oturduğum zaman 120 dakikalık bir sinema filmini bir günde yazıyorum. İtalya'da çekilecek bir film için teklif aldım ama gidemedim. 1 yıl sonra emekli olacağım. Dayımın da yardımıyla kendi yapım şirketimi kurup kendimi tamamen sinemaya vermek istiyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN