Büyükşehir eline yüzüne bulaştırdı

Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz Mayıs ayında sonuçlandırdığı opera binası ihalesinin KİK’e taşınması tepki yarattı. AK Partili Bilal Doğan, “Projenin akıbeti 10 yılda zar zor biten metroya benzer” dedi

Büyükşehir eline yüzüne bulaştırdı
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin geçtiğimiz mayıs ayında sonuçlandırdığı tartışmalı opera binası ihalesinin Kamu İhale Kurumu'na taşınması, tepkileri de beraberinde getirdi. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ak Partili Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, Büyükşehir Belediyesi'nin birçok projede olduğu gibi opera binası ihalesini de eline yüzüne bulaştırdığını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun bu projenin altından kalkacak vizyon ve ufka sahip olmadığını öne süren Doğan, "Bunu sadece biz değil bütün İzmirli biliyor ve söylüyor. Opera binası ile uzmanlık isteyen sahne ayrı ayrı ihale edilmeli. Aksi takdirde bu projenin akıbeti de 10 yılda zar zor bitirilebilen metro projesi ile Balçova'da 8 yılda ancak hizmete alınabilen teleferik projesine benzer" dedi.

UYARDIK DİNLEMEDİLER
Başkan Kocaoğlu'nun Mavişehir'e opera binası yapacağını açıkladığında Ak Parti Grubu olarak çok sevindiklerini belirten Doğan, "Daha ilk ihaleye çıkılmadan Başkan Kocaoğlu'nu uyarmıştık. Projelendirme aşaması 10 yıl süren bu işin hazırlanan şartname ile ihaleye çıkılması durumunda daha da sarkacağını belirtmiştik. Fakat Sayın Kocaoğlu bizim uyarılarımızı dikkate almadı. Zaman bizi yanıltmadı. İptal edilen ilk ihalenin şartnamesine bakıldığında ihalenin adeta adrese teslim bir ihale olduğunun görülüyor. Aynı şartları taşımasının yanı sıra ilk ihale ile ikinci ihale arasında 62 milyon liralık muhammen bedel farkı ortaya çıktı. Merak ediyoruz birinci ihale ile ikinci ihale arasında ki şartnamede ne değişti de bu kadar fark oluştu. Bu konuda kendisinden kamuoyu adına cevap bekliyoruz" diyen Doğan, "Eğer bu şartname ile yola devam edilirse yeniden ihalenin iptal olacağını ve teklif veren diğer firmaların buna itiraz edeceğini, şartnamenin ve ihale yöntemini yanlış olduğunu defalarca dile getirdik. Bu güne geldiğimizde bu kadar fiyat farkına rağmen yine adrese teslim ihale olduğunu görüyoruz. Kocaoğlu'nu muhalefetin sesini dinlemeye ve sorumlu davranmaya davet ediyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN