Engellilere atla terapi yapılıyor

Şirinyer Hipodromu’ndaki Atla Terapi Merkezi’nde engelli çocuklara terapi yapılıyor. Engelli çocuklar, kısa sürede sosyal davranışlarda mesafe katediyor

Engellilere atla terapi yapılıyor
İzmir'de Türkiye Jokey Kulübü (TJK) tarafından Şirinyer Hipodromu bünyesinde açılan atlı terapi merkezi, engelli çocuklara ücretsiz hizmet sunuyor. Yaklaşık 4 aydır haftada 3 gün hizmet veren merkezde 228 engelli çocuk bin 384 seasta terapi gördü. Bilimsel olarak kanıtlanan ve hippoterapi adıyla bilinen atla terapi yönteminin ücretsiz olarak uygulandığı TJK'ye ait İzmir'deki merkezde, algılama, konuşma, iletişim ve sosyal davranış sorunları yaşayan engelli çocuklar, kısa zamanda önemli mesafeler katetti.

ÖZGÜVEN KAZANILIYOR
Atla terapi ile özgüven eksikliğinin önüne geçildiğini belirten Şirinyer Hipodromu Müdürü Kaan Eren, "Profesyonel bir ekiple çalışıyoruz ve iyi sonuçlar alıyoruz. Şu ana kadarki gözlemlerimizde çocukların gelişim sağladığını, yol katettiğini görüyoruz. Bu da bizi çok mutlu ediyor." diye konuştu. Prematüre olarak dünyaya gelen ve otizm hastası olan 9 yaşındaki Ümit'in annesi Rukiye Dikim, "10 hatadır geliyoruz. Atla terapi çok iyi geliyor. Örneğin omuzlarında tik şeklinde hareketleri vardı. Ata bindiği zaman o hareketlerin geçtiğini gördük. Bütün ailelere tavsiye ederim" dedi. Doğuştan epilepsi hastası 15 yaşındaki Ezgi'nin babası Yıldıray Kaypak ise, "15 haftadır tedaviye devam ediyoruz. Kızımın 3-4 seans sonra sol kolunu kullanmaya başladığını fark ettik. Sol kolunu kullanmak istemiyordu ama şimdi kullanmaya çalışıyor. Buradaki tedaviden memnunuz. Faydasını gördük ve görüyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN