Tramvay projesi için süre doldu

Başladığı birçok projeyi zamanında bitiremeyen CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi, tramvay projesini de söz verdiği tarihe yetiştiremedi. Proje için öngörülen süre 13 Haziran’da sona erdi

Tramvay projesi için süre doldu
İzmir Metrosu'nun Üçyol - Üçkuyular Metro Hattı'nı 11 yılda, Balçova Dede Dağı üzerindeki teleferik hattını 7 yılda ancak tamamlayıp hizmete açabilen İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında yapımına başladığı tramvay projesini de öngörülen sürede tamamlayamadı. 30 Haziran 2014 tarihinde yer teslimi yapılan ve 1078 gün yapım süresi öngörülen Konak ve Karşıyaka tramvay projesinde firmaya tanınan 3 yıllık süre, 13 Haziran 2017 salı günü itibariyle bitti. Büyükşehir'in yüklenici Gülermak Ağır Sanayi Firmasına ne kadar süre uzatımı vereceği merak konusu oldu.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 18 duraklı Konak Tramvayı ile 14 duraklı Karşıyaka Tramvay hattının yapımı için Şubat 2014'te ihale gerçekleştirildi. İhaleyi iki proje için 182 milyon 144 bin 261 lira + 69 milyon 153 bin euro teklifle birinci avantajlı firma olan Gülermak İnşaat kazandı. 30 Haziran 2014 tarihi itibariyle çalışmalara başlandı. Büyükşehir'in bu süreçte art arda yaptığı güzergah değişiklikleri projenin uzamasına neden oldu. Karşıyaka Tramvay hattındaki çalışmaları tamamlayan Büyükşehir, geçtiğimiz aylarda Karşıyaka'da yolculu deneme seferlerine başladı. Fakat Konak Tramvayı'nda işler planlandığı gibi gitmedi. Konak Tramvayı'nın Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndan geçen bölümünde ray döşeme çalışmalarını büyük ölçüde tamamlayan Büyükşehir, söz konusu hattı imar planlarına daha yeni işledi. Bugüne kadar imalatını kaçak olarak sürdürdüğü ortaya çıkan Büyükşehir'in bu tavrı kamuoyunda da eleştiri konusu oldu.
İzmir Büyükşehir'in çalışmalarına 30 Haziran 2014'te başladığı Konak ve Karşıyaka Tramvay Projesi'nde yüklenici Gülermak Ağır Sanayi Şirketi'ne tanınan 1078 günlük yapım süresi 13 Haziran 2017 Salı günü itibariyle bitti. Karşıyaka tramvayında öngörülen süreyi tutturan Büyükşehir Belediyesi, Konak Tramvayında ise kelimenin tam anlamıyla sınıfta kaldı. Mustafa Kemal Sahil Bulvarındaki ray döşeme çalışmalarını büyük ölçüde tamamlayan Büyükşehir, kent içi trafik açısından en sıkıntılı yerler olarak bilinen Konak Geçişi, Gazi ve Şair Eşref Bulvarları'ndaki ray döşeme çalışmalarını henüz tamamlayamadı. Sıkıntılar bununla da sınırlı kalmadı. Şaraphane olarak bilinen ve Meles Çayı üzerindeki köprü geçişi de köprü imalatına 1 yıl gibi bir sürenin ardından yeni başlanması nedeniyle bitirilemedi.
Yaşananlar akıllara 2005 yılında temeli atılan Üçyol - Üçkuyular Metro Hattı inşaatı ile yapımı yılan hikayesine dönen Balçova Dede Dağı üzerindeki teleferik tesislerini getirdi. Üçyol - Üçkuyular Metro hattı uzun uğraşlar sonucu temel atıldıktan 10 yıl sonra ancak bitirebilirken, 2007 yılında kapatılan Balçova'daki teleferik tesisleri de 7 yıl süren yenileme çalışmalarının ardından 2014 yılında ancak açılabilmişti. Yaşananlara isyan eden vatandaşlar bu gidişle Tramvay Projesi'nin de teleferik ve metro projelerine benzeyeceğine dikkat çekti, Büyükşehir Belediyesi'nden yarım kalan imalatları bir an önce tamamlamasını talep etti.
Şimdi yüklenici Gülermak, işin süresinde bitmemesi nedeniyle önümüzdeki günlerde Büyükşehir'e kapsamlı rapor sunacak. Raporda işin süresinde tamamlanamamasının gerekçelerinin yanı sıra henüz tamamlanamayan imalatlarla ilgili olarak da iş takvimi sunulacak. Ardından da Büyükşehir'den ek süre talebinde bulunacak. Yapılacak değerlendirme sonucunda eğer firmanın işin uzamasına gerekçe olarak gösterdiği nedenler kabul görürse Büyükşehir yüklenici firmaya işin kalan bölümünü bitirmesi için ek süre verecek. Eğer firma bu sürede de işi bitiremezse her geçen gün için firmaya cezai yaptırım uygulanabilecek.
BİZE ULAŞIN