Menderes yangınının bilançosu ağır oldu

Menderes’te geçtiğimiz Cumartesi makilik alanda başlayan yangın 4. gününde kontrol altına alındı. 800 hektarın üzerinde ormanlık alan küle döndü. Çok sayıda hayvan telef oldu ve helikopteri düştü

Menderes yangınının bilançosu ağır oldu
İzmir'in Menderes ilçesinde geçtiğimiz Cumartesi günü öğle saatlerinde Şaşal mahallesi yakınlarındaki makilik alanda başlayan yangın kısa sürede büyüdü. Yangını söndürmek için Türkiye'nin tüm kuvvetleri seferber edildi. Alana Türkiye'nin çeşitli noktalarından gelen 4 amfibi uçak, 10 yangın söndürme helikopteri, 128 arasöz ve çok sayıda itfaiye ekibi, karadan ve havadan müdahale etti. İzmir'in ciğerleri olarak nitelendirilen bölgede çıkan yangının bilançosu çok ağır oldu. Ters rüzgarında etkisiyle 4-5 saatte 6-7 kiloletrelik alana yayılan yangın ancak 4. günün sonunda kontrol altına alınabildi. Binlerce ağaç alevlere teslim oldu.
800 hektarın üzerinde ormanlık alan küle döndü. Doğal hayatta yaşamını sürdüren çok sayıda canlı telef oldu, 1 yangın söndürme helikopteri düştü. Soğutma çalışmalarının sürdüğünü belirten yetkililer. yangının yeniden başlama ihtimaline karşın teyakkuzda olduklarını açıkladı. Asıl zarar tespitinin iseyangının tamamen söndürüldükten ve soğutma çalışmalarının sona ermesinin ardından yapılacak inceleme ile belli olacak. Öte yandan Denizli Sarayköy'de ise geçtiğimiz gece başlayan yangında 150 hektarlık ormanlık alan yandı. Müdahele sırasında 2 itfaiye eri ve 1 işçi yaralandı. Yangının ise kontrol altına alındığı öğrenildi. Söndürme çalışmalarına katılan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulunarak yangının yaralarını kısa sürede saracaklarını söyledi.
BİZE ULAŞIN