Hollywood’a kostüm üreten mahalleye festivalli tanıtım

Karayip Korsanları, Truva gibi Hollywood yapımlarına ve çeşitli TV dizilerine kostüm üreten Kaızılcabölük için festival düzenlendi

Hollywood’a kostüm üreten mahalleye festivalli tanıtım
Dünya çapında ses getiren "Truva" ve "Karayip Korsanları" gibi Hollywood yapımları ile "Muhteşem Yüzyıl", "Fetih 1453" gibi Türk dizi ve filmlerinin kostümlerinin üretildiği Denizli'nin Tavas ilçesinde Kızılcabölük Kültür, Sanat, Tekstil ve Moda Festivali düzenlendi. 650 yıldır kesintisiz olarak sürdürülen dokuma kültürünün yaşatıldığı ilçede dokumacılar, yerli ve yabancı film ve dizi sektörü için özellikle tarihi yapımlarda ihtiyaç duyulan kostüm ve aksesuarları, yansıtılan dönemin özelliklerini içerecek şekilde kumaşa aktarıyor.
Üretilen dokumaların tanıtımını yaparken bu geleneğin sürmesini de sağlayan festivali düzenleyen Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, "23. düzenlediğimiz festivalimiz markalaştı ve geleneksel hale geldi. Kızılcabölüğümüz tarihte tekstil dendiği zaman aklan gelen 3 önemli yerden biri. Orta Asya'dan gelen ecdadımız, buraya yerleştikten sonra mekiği günün şartlarına göre dokumuş ve paraya dönüştürüp satmış" dedi. "Truva" filminin kostümlerini yapan ailenin büyük oğlu Aziz Kartoğlan, "Babamızı kaybettik. Asla otomatik dokuma yapmadı. Bu işe gönül verdik. Sonraki nesillere de aktarmak için gayret gösteriyoruz. Ailemiz 3 kuşaktır dokuma yapıyor. Elimizden geldiğince kültürü yaşatmak için çalışıyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN