İnsanlık dersi

İnsanlık dersi

İzmir’de 2.5 aylık Mehmet bebek için sosyal medyadan yapılan yardım çağrısına veteriner hekim Sinem Yurdusev koştu. Minik Mehmet, Yurdusev’den nakledilen karaciğer parçasıyla hayata tutundu

  • Egeli Sabah
  • Çarşamba 20.07.2017
İzmir'de ev kadını 27 yaşındaki Tuğba Demirbaş ile aynı yaştaki işadamı Adil Demirbaş, kızları 3 yaşındaki Büşra'dan sonra ikinci çocukları Mehmet'i 3 Nisan 2017'de kucaklarına aldı. Sağlıklı dünyaya gelen Mehmet, 2 aylık olduğunda ateşlenince Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Tedaviye alınan Mehmet'in kan değerleri kötü çıktı. Yapılan tetkikler sonunda Mehmet bebeğe nedeni belirlenemeyen akut karaciğer yetmezliği tanısı konuldu. Mehmet bebek İzmir Kent Hastanesi'ne sevk edildi. Sağlık durumu günden güne kötüleşen Mehmet'e karaciğer nakli kararı alınırken, aileden donör bulunamadı. Bunun üzerine dayı Hüsamettin Alemdar, minik yeğeninin durumunu sosyal medyadan duyurdu, acil gönüllü karaciğer donörüne ihtiyaçları olduğunu bildirerek, yardım çağrısında bulundu. Yardıma koşanlar içinde Balıkesir'in Altıeylül Belediyesi'nde görev yapan veteriner hekim, 1 çocuk annesi Sinem Yurdusev uygun bulunurken, etik kuruldan da onay çıktı. Geçen 22 Haziran'da operasyon yapıldı. Doç.Dr. Murat Kılıç ve ekibi tarafından Sinem Yurdusev'den alınan karaciğer dokusu, minik Mehmet'e başarıyla nakledildi. Önce Yurdusev, ardından da Mehmet bebek taburcu edildi.

ÇARESİZLİĞİ DÜŞÜNDÜ
Bir mucizenin gerçekleştiğini belirten anne Tuğba Demirbaş, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Oğlum için her geçen gün umutlarımız azalırken, Balıkesir'den arandık. Sahurda yola çıkacaklarını söyleyen Sinem Yurdusev, eşi Ömer Yurdusev ve henüz 2 yaşındaki oğlu Ubeydullah ile geldi. Sinem hanımı görür görmez, içime doğdu, oğlumu kurtaracağını hissettim. Doktorlarımız uygun bulunca nakil gerçekleşti. Nakil sürecinde eşi ve oğlu kayınvalidemlerde kaldı. Oğlu 'Dede', 'Babaanne' demeye başlamış. Bir aile gibi olduk. İğneden korkuyormuş, nakil ameliyatına girdi. O çok cesur bir insan. Mehmet'ime, bize hayat verdi. O bizim kahramanımız. Önce Allah, sonra kendisine ve doktorlarımız sayesinde Mehmet'im sağlığına kavuştu" dedi. Baba Adil Demirbaş ise, "Sinem hanım ve ailesine minnettarız, çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu. Mehmet bebeğin 'hayat kahramanı' olarak nitelendirilen veteriner hekimlik yaptığı Balıkesir Altıeylül Belediyesi'nde Başkan Zekai Kafaoğlu tarafından plaketle ödüllendirilen Sinem Yurdusev ise şunları söyledi: "Yardım çağrısını ilk gördüğümde, 'Bu bebeği kurtarabilirim' dedim. Eşime yardım etmek istediğimi söyledim, 'Hemen gideriz' dedi. Aile ile konuştuk. Kent Hastanesi'ne geldiğimizde aile şaşkınlık içindeydi, kimse inanamıyordu. Ben her şeyi, risklerini bilerek geldiğimi söyledim. Oğlumun hep bir süt kardeşi olmasını isterdim. Hem oğluma sütkardeş olması hem de Mehmet'in benim hücrelerimle nakil öncesi tanışması için emzirme izni istedim, kabul ettiler. Mehmet'in nakil öncesi süt annesi oldum. Etik kurulda neden gönüllü olduğumu sordular, 'Benim de çocuğum var, onun başına bir şey gelse, çaresiz kalsam ne yaparım' dedim. Çaresizliği bilmek gerek. 5 günde iyileşip taburcu oldum. Nakil nedeniyle oğlumu sütten kestim, nakil sürecinde ağabeyimin Malatya'da düğünü vardı gidemedim. Olsun, ben çok mutluyum. Mehmet iyi. Bir daha olsa yine yaparım."
BİZE ULAŞIN