Ege uyumadı

Ege Denizi’ndeki 6.5 büyüklüğündeki deprem, Bodrum, Datça ve Marmaris’te büyük panik yaşattı. Ufak çaplı tsunami tekneleri karaya sürükledi. Yerli ve yabancı turistler sabaha kadar uyumadı

Ege uyumadı
Ege Denizi'nde, saat 01.31'de merkez üssü Gökova Körfezi'nin Bodrum açıkları olan Richter ölçeği'ne göre 6.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İzmir'den Fethiye'ye kadar tüm sahil şeridi etkileyen deprem sırasında Bodrum, Datça ve Marmaris'te büyük korku yaşandı. Depremin ardından tatilciler ve buralarda yaşayanlar, ev, otel ve pansiyonlardan panikle dışarı çıkıp, geceyi dışarıda geçirdi. İl genelinde 358 kişinin özel ve kamu hastanelerine başvurduğu depremde can kaybı yaşanmadı. Geceden bu yana 250'yi aşkın artçı sarsıntı oldu, bazı artçı sarsıntıların 4.8 büyüklüğünde olduğu ölçüldü.
Datça'nın Reşadiye Mahallesi'nde yaşayan Ferit Papatya'ya (44) ait iki katlı eski tas bina, depreme dayanamadı. Deprem sırasında evde bulunan Hediye Papatya (38) ve 14 yaşındaki yeğeni Hümeyra Papatya kendilerini dışarı attı. Depreme uykuda yakalandıklarını söyleyen Papatya, "Büyük bir gürültü oldu. Ev üzerimize yıkılıyordu. Düşen taşlardan bizi Allah korudu" diye konuştu.
Bodrum'da yaşayanlar ile yerli ve yabancı turistler, geceyi sokaklarda ve parklarda geçirdi. Depremin hemen ardından Gümbet Mahallesi İnceburun Mevkisi'nde meydana gelen küçük çaplı tsunamide 12 tur teknesi ile 5 balıkçı teknesi karaya sürüklenirken, onlarca ev ve işyeri sular altında kaldı. Büyük hasarın oluştuğu iskelede, teknelerin üst üste çıktığı görüldü.
Gümbet Deresi kenarındaki 20 kadar araç da tsunami ile iç kesimlere doğru sürüklendi. Birçok taşıt üst üste binerken, sahipleri, araçlarını park ettikleri yerde bulamadı. Yaklaşık 3 dakika boyunca gelen büyük dalgalar nedeniyle sahildeki otellerin alt katları ile restoran bölümlerini su bastı, 16 iş yeri sular altında kaldı. Tsunaminin maksimum 30 santimetreyi bulduğunu belirten Kandilli, dalgaların 100 metre kadar içeriye gittiğini açıkladı. Depremle birlikte gelen küçük çaplı tsunami, Bodrum'da 12 tur ve 5 balıkçı teknesini ile park halindeki 20 aracı sürükleyerek, zarara neden oldu. 50 trafonun zarar gördüğü Bodrum'da bazı kesimlerde elektrik kesintileri yaşanırken, asma tavanın kaplamasının bir bölümü çöken, duvarlarında küçük çatlaklar oluşan Bodrum Devlet Hastanesi Acil Servis'i boşaltıldı. Datça'da ise 15 ev hasar gördü.Depremin hissedildiği İzmir, Aydın, Manisa ve Denizli'de vatandaşlar sokağa çıktı. Deprem nedeniyle bazı vatandaşlar evlerinden dışarı çıktı. Kameralara yansıyan görüntülerde evlerdeki ve iş yerlerindeki avizelerin uzun süre sallandığı kaydedildi. Aydın'da korkuyla dışarı çıkan vatandaşlardan Tuğçe Yamalı, "Ne olduğunu anlamadık. Duvarlar bir o yana bir bu yana sallandı. Oğlum da balkonda yatıyordu. Bir anda dışarı çıktık" ifadelerini kullandı. İki çocuğuyla birlikte sokağa çıkan Seyhan-Metin Karaman çifti de geceyi karavanda geçireceklerini söyledi. Nazilli ilçesindeki bazı vatandaşlar da evlerinden çıkardıkları halıların üzerinde geceyi geçireceklerini belirtti. İzmir, Denizli ve Manisa'da da bazı vatandaşlar sokağa çıktı.
BİZE ULAŞIN