İzmir Büyükşehir’e “uzlaşma” çağrısı

İzmirlileri perişan eden İZDENİZ’deki grevin 13 günlük zararı 2.5 milyonu geçti. Sendika temsilcileri bir noktada buluşmak isterken Başkan Aziz Kocaoğlu ise bu çağrıya kulak tıkıyor

İzmir Büyükşehir’e “uzlaşma” çağrısı
İzmir Deniz İşletmeciliği Nakliyat Turizm ve Ticaret A.Ş. (İZDENİZ) ile Türkiye Denizciler Sendikası (TDS) arasında, 250 personeli kapsayan toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine başlayan grevde 13'üncü gün geride kaldı. Bu nedenle çalışmayan vapurlar vatandaşlara 13 gündür ulaşım çilesi yaşatıyor. Gemilerde çalışan işçileri yüzde 0 zammı direten İzmir Büyükşehir Belediyesi iskele personeline ise yüzde 9.5 ısrarında devam ediyor. Bu inatlaşmanın faturası ise İzmir halkına çıkıyor. Grev nedeniyle İZDENİZ şirketi 13 günde 2 buçuk milyon lirayı aşkın zarar ederken, aktarmalı sistemle hayatı kabusa dönen vatandaşlar vapura binemeyince büyük mağduriyet yaşıyor. Türkiye Denizciler Sendikası Genel Başkanı Hasan Pekdemir, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hiçbir şekilde uzlaşmaya yanaşmıyor. 66 yıllık sendika tarihimizde ilk defa sosyal demokrat bir belediyede grev kararı aldık" dedi. Kocaoğlu'nun İzmirlileri görmezden geldiğini söyleyen Pekdemir, "İzmir Büyükşehir işçilerin zam taleplerini dinlemezken, grevin faturası vatandaşa çıkmaya devam ediyor. Grev nedeniyle deniz ulaşımı durunca vatandaşlar 13 gündür İZBAN, İzmir Metro ve belediye otobüslerine yöneldi. Vatandaşlar, yoğun kalabalık nedeniyle eziyet çekerek yolculuk ediyor" diye konuştu.

BİZ BİTİRMEYE HAZIRIZ
Kocaoğlu'nun uzlaşmaz bir tavır içerisinde olduğunu belirten Pekdemir, "Sayın Kocaoğlu bize iskele personeli için yüzde 9.5, gemi personeli için ise yüzde 0 zam ısrarında devam ediyor. Kamu işçisinin zam oranları ortada. Ayrıca Büyükşehir'e bağlı diğer şirketlerin aldıkları zam oranları da ortada. Biz de bu nedenle yüzde 15'in altını kabul etmiyoruz. Büyükşehir ile makul bir noktada buluşabiliriz. Ancak Büyükşehir hiçbir şekilde uzlaşmaya yanaşmıyor. Bizler bu greve bir an önce son vermek ve İzmir halkını mağdur etmemek istiyoruz" diye konuştu. Bir noktada buluşmak isteyen sendika temsilcilerinin uzlaşma çağrısına ise Başkan Kocaoğlu kulak tıkıyor.
BİZE ULAŞIN