İşçi kıyımına sendika tepkisi

CHP’li Büyükşehir’in 100’ün üstündeki personelini haklarını aradığı için kovmasına DİSK’e bağlı sendika tepki gösterdi. Yarım gün iş bırakan sendika üyeleri, “Bu Büyükşehir’e uyarı eylemidir” dedi

İşçi kıyımına sendika tepkisi
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde son iki ayda dava açtıkları için 100'e yakın işçinin atılmasının yankıları sürüyor. Büyükşehir Belediyesi'nde yaşanan işten çıkarmalara tepki gösteren DİSK 2 ve 3 Nolu şubelere bağlı tüm birimler dün yarım günlük iş bırakma eylemini gerçekleştirdi. ESHOT'un örgütlü olduğu 1 Nolu Şube ise dün akşam saatlerinde süpriz şekilde eylemden vazgeçti. DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası'nın 2 ve 3 No'lu şubelerindeki üyeler tüm baskılara rağmen haksız yere işten atılanlara destek için yarım gün iş bıraktı. Dün saat 10.00'da Konak Pier önünde toplanan yüzlerce işçi, yürüyerek gittikleri Büyükşehir Belediyesi önünde sloganlar atıp eylem yaptı. Büyükşehir önüne gelen grup, "İş, ekmek, adalet" diye slogan attı. İşçiler adına açıklama yapan Genel İş Sendikası 2 No'lu Şube Başkanı Arif Yıldız, "İşçilerin haklarını araması bir suç değildir. Adalet, her şeyden önce işçinin alın teridir. Hakkını alması, haksız ve hukuksuz olarak işten çıkarılmamasıdır. Adalet, işçinin halkın evine götürdüğü ekmeğidir. Ekmeğini büyütmeye çalışırken sofrasındaki ekmeğinden olmamasıdır. Tüm bu nedenlerle belediye ve şirket yönetimlerini bu haksız, hukuksuz, adaletsiz uygulamadan bir an evvel geri dönmeye çağırıyoruz" diye konuştu.

KOCAOĞLU'NA ÇAĞRI
Yıldız, ESHOT personelinin bağlı olduğu Genel İş Sendikası 1 No'lu Şube yöneticilerinin sabah 06.00 ile 08.00 saatleri arasındaki iki saatlik kontak kapatma eyleminde son anda geri adım atmasını da eleştirerek, "Sendikaların varlık sebebi üyelerini haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe karşı koruyabilmektir. Bugün bin bir türlü kaygıyla üyelerine sahip çıkmayan, kafasını kuma gömen sendikacılara da buradan sesleniyoruz. Korkunun ecele faydası yok. Üyesinin hakkını aramayan, imzalanan toplu sözleşmeye sahip çıkamayan, iş güvencesini koruyamayan sendikalar, sendikacılar er ya da geç işçi sınıfı karşısında kaybetmeye mahkumdur" dedi. DİSK Genel - İş 2 Nolu Şube İşyeri Temsilcisi Serkan Yıldırım ise, "İzmir Büyükşehir Belediyesi, muvazaa davası açıp hakkını araya işçiyi haksız hukuksuz bir şekilde farklı farklı gerekçelerle kapının önüne koymuş bulunmakta. Biz bu hukuksuzluğun, adaletsizliğin kaldırılmasını, işçi arkadaşlarımızın bir an önce işlerine geri başlatılmasını talep ediyoruz. Bu anlamda bugünkü eylemimiz bir uyarı eylemidir. Geri almazlarsa bunun arkasının geleceğini buradan belirtiyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN