16 bin emlakçıdan 10 bini yasal değil

İzmir’de 10 bin emlakçı kaçak olarak hizmet veriyor. Bu kişiler devleti büyük zarara uğratıyor. Yeni hazırlanan emlak danışmanlığı yasa tasarısı ile bu sorun ortadan kaldırılmak isteniyor

16 bin emlakçıdan 10 bini yasal değil
İzmir'de kayıt dışı olarak emlakçılık yapan 10 bin kişi hem devleti hem de tüketicileri zarara uğratıyor. Yeni hazırlanan emlak danışmanlığı yasa tasarısı ile "kaçak emlakçı" sorunu ortadan kaldırılmak isteniyor. Site yöneticileri, apartman görevlileri, kapıcılar ve fırsatçılık yapmak isteyen herkes bu işe yöneliyor. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, kentte ticaret odasına kayıtlı 3 bin, emlakçılar odasına kayıtlı 3 bin olmak üzere 6 bin kayıtlı emlakçı olduğunu belirterek, 10 bin kişinin de bu işi fırsat bilerek kaçak emlakçılık yaptığına dikkat çekti. Güleroğlu, "Kaçak emlakçılar ile vergisini ödeyen emlakçılar arasında haksız bir rekabet oluyor. Biz ciddi kiralar ödüyoruz. Sadece bir internet sitesine kurumsal abonelik için yılda 20 bin lira para ödüyoruz" dedi.

DÖRT BELGE ŞARTI
Vatandaşlara uyarılarda bulunan Güleroğlu, "Vatandaşlarımız bir emlakçı dükkanına girdiklerinde duvarda 'şu nolu üyemizdir' şeklinde bir belge görecekler. Yaptıkları işte sözleşme imzalamalarını öneriyorum. Sözleşmenin bir nüshasını da ceplerine koysunlar" dedi. 2015'te yönetmelikte bir değişiklik yapıldığını anlatan Güleroğlu, "2 sene önce 'emlakçılık faaliyetlerini Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü düzenler' maddesi konuldu. Fakat Tapu Kadastro'nun bu işlerle hiçbir ilgisi yok. Denetimler azaldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na yazdığımızda 'Biz artık denetim yapmıyoruz' dediler. Tapu ve Kadastro da 'benim böyle bir birimim yok' dedi. Havada kaldı. Bu nedenle kaçak emlakçılığa yönelen arttı" diye konuştu. Kaçak emlakçılığın önüne geçebilmek için emlak danışmanlığı yasa tasarısı hazırladıklarını vurgulayan Mesut Güleroğlu, "Referandumdan önce yasa tasarısını Başbakan Binali Yıldırım'a elden verdik. Başbakanımız yeni yasa tasarısına olumlu bakıyor. Cumhurbaşkanı'na da verdik. Şu anda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu konuda bir yönetmelik hazırlıyor. Bugün yarın açıklanacak. Yeni yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren mevcut emlakçı üniversite mezunu değilse, lisans belgesini alacak. Lisans belgesini alabilmesi için dört şartı var. Vergi kaydı, oda sicil kaydı, esnaf sicil kaydı ve Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı alınmış bir diploma gerekiyor. Bunların dördü aktifse lisans belgesini sınava girmeden alacak. Yasa çıktıktan sonra emlakçı oluyorum derseniz, emlakçılık ve emlak yönetimi bölümünün iki yıllık veya dört yıllığını bitirmesi gerekecek. Hal böyle olunca bir emlakçı enflasyonu ortadan kalkacak" dedi. Oda olarak bu yasa ve yönetmeliğin bir an önce hayata geçmesini istediklerini anlatan Güleroğlu, şöyle devam etti: "Yeni yasaya göre kaçak emlakçılık yapan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak. Bin lira ile 50 bin lira arası para cezasına çarptırılabilir. Emlakçının vatandaşı mağdur etmesi durumunda emlakçıya lisans iptali ve bir daha emlakçılık yapamama cezası var. Bir kere hapis cezası alan kişinin lisansı iptal edilecek. Sistem tamamen kontrol altına alınacak. Şimdiki sistemde herhangi bir ceza kesemiyoruz. Cezai yaptırımımız yok. Otomatik olarak kaçak emlakçı olduğunu tespit edersek, birlik olarak denetim ekibi gönderiyoruz. Kişiyi kayıt altına alınması ile ilgili gerekeni yapmaya çalışıyoruz."
BİZE ULAŞIN