Batık Roma Kenti için kazı zamanı

Batık Roma Kenti için kazı zamanı

Dünyanın en önemli su altı arkeoloji projelerinden olan Urla’daki Liman Tepe kazılarında tespit edilen Roma kenti, çalışmaların ardından turizme açılacak

  • Egeli Sabah
  • Pazartesi 08.08.2017
Urla'da denizden çekilen hava fotoğraflarıyla tespit edilen lekelerin Klazomenai Antik Kenti'nin denizde kalan bölümleri olduğunun anlaşılması sonrası Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ANKÜSAM) koordinatörlüğünde yürütülen su altı kazılarında M.Ö. 7 bin yılından Roma dönemine kadar yerleşimlere ait kalıntılara rastlandı. Arkaik limanda 2000 yılından bu yana devam eden çalışmalarda yaklaşık 6 bin 500 yıl sürekli yerleşim bulunduğu tespit edilen Liman Tepe'de geçen yıl Karantina Adası kıyılarında da bir Roma kenti saptandı. M.Ö. binli yıllarda meydana gelen bir depremle çöktüğü ve su altında kaldığı tahmin edilen Roma kentinin su altı kazısıyla daha belirgin hale getirilmesi için çalışma başlatıldı.

ARKEOPARK OLACAK
Liman Tepe Kazıları Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal" Buraya bir müze yapmayı düşünmüyoruz. Bölgede yeteri kadar müze var. Biz arkeopark yapmayı düşünüyoruz. Planladığımız su altı arkeoparkının dünyada çok az örneği bulunuyor. Turistik açıdan da Türkiye'ye önemli bir değer kazandırmak istiyoruz. Çeşmealtı Mahallesi'nde kurmayı hedeflediğimiz arkeoparkı ise antik Roma limanının aslına uygun olarak inşa edeceğiz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN